Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Czy pacjent ma prawo domagać się realizacji świadczeń zdrowotnych w szpitalu przez podmiot zewnętrzny?

Pacjent nie ma prawa domagać się realizacji świadczeń zdrowotnych prowadzonych w szpitalu przez podmiot zewnętrzny. Wyrażenie zgody na realizacje takich świadczeń zdrowotnych jest ryzykowne, może też może dezorganizować pracę placówki.
Warto wiedzieć: W przypadku realizacji świadczeń zdrowotnych przez podmiot zewnętrzny, nie związany umową, szpital nie ma możliwości formalnoprawnych zweryfikowania kwalifikacji osoby udzielającej świadczeń opieki zdrowotnej.
Dla menedżerów

Pacjent przebywający w szpitalu (długoterminowy pobyt na oddziale szpitalnym) zwrócił się z prośbą o wyrażenie zgody na prowadzenie dodatkowej rehabilitacji ruchowej przez zewnętrznego specjalistę (spoza tego szpitala) na podstawie umowy zawartej między pacjentem a podmiotem zewnętrznym (rehabilitantem).

Czy szpital (podmiot leczniczy działający w formie SP ZOZ) może wyrazić zgodę na prośbę pacjenta?

Zdaniem szpitala, wyrażenie takiej zgody nie jest możliwe, gdyż art. 34 u.p.p. (który mógłby stanowić ewentualną podstawę przedmiotowego wniosku pacjenta) dotyczy dodatkowej opieki pielęgnacyjnej (która nie może polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych), podczas gdy rehabilitacja o której mowa we wniosku pacjenta stanowiłaby świadczenie zdrowotne

Dostęp po zalogowaniu lub rejestracji
Pozostało: 85% treści
lista dokumentów

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

MZ: SPZOZ nie może pobierać opłat za świadczenia zdrowotne gwarantowane

23-05-2012
Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie w sprawie pobierania przez Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej opłat za świadczenia zdrowotne w ramach NFZ.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Czy prowadzenie dokumentacji medycznej jest pochodną związania jednostki kontraktem z NFZ?