Czy SP ZOZ jest obowiązany do wysłania pocztą karty informacyjnej z leczenia szpitalnego (wypis) jeśli w momencie wyjścia pacjenta z oddziału niemożliwym jest wręczenie mu karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, a sam pacjent prosi o wysyłanie pocztą tego dokumentu?

Jeśli istnieje taki obowiązek, to kto ponosi koszty wysyłki ww. dokumentu - SP ZOZ czy pacjent?

SP ZOZ jest zobowiązany wydać pacjentowi kartę leczenia szpitalnego. Jeśli nie jest to możliwe, w chwili opuszczenia przez pacjenta szpitala, winien on uwzględnić wniosek pacjenta o przesłanie karty pocztą, zaś możliwość obciążenia pacjenta kosztem wysyłki zależy od tego, czy to po stronie pacjenta leżała przyczyna, dla której SP ZOZ nie mógł wywiązać się z tego obowiązku podczas obecności pacjenta.

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego stanowi element dokumentacji indywidualnej zewnętrznej, zgodnie z § 2 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania - dalej r.s.d.m. Tym samym jej udostępnienie podlega ocenie według przepisów odnoszących się do dokumentacji medycznej.

Zasady udostępniania pacjentowi dokumentacji medycznej i wysokość opłat z tym związanych regulują przepisy art. 26-29 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - dalej u.p.p., jednak wydaje się, że w opisanym przypadku nie mamy do czynienia z udostępnieniem pacjentowi dokumentacji medycznej w rozumieniu tych przepisów. O udostępnieniu dokumentacji medycznej możemy bowiem mówić wówczas, gdy podmiot leczniczy ma umożliwić pacjentowi dostęp do dokumentacji, która polega przechowywaniu przez ten podmiot. Tymczasem karta informacyjna leczenia szpitalnego, jako dokumentacja zewnętrzna przeznaczona jest dla pacjenta, zaś zgodnie z § 2 ust. 5 r.s.d.m. w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej dokonuje się wpisu o wydaniu dokumentacji indywidualnej zewnętrznej, zawierającego jej dokładny opis, lub załącza jej kopię.

O udostępnieniu dokumentacji medycznej moglibyśmy mówić więc wówczas, gdyby pacjent zwrócił się o wydanie kopii, odpisu, wyciągu lub wydruku karty informacyjnej, na przykład z uwagi na zagubienie posiadanego oryginału. Wniosek tej treści stanowiłby żądanie udostępnienia dokumentacji medycznej i jego realizacja następowałaby z zastosowaniem przepisu art. 28 u.p.p. mówiącego o wysokości opłat jakie mogą być w tej sytuacji pobrane.

Ponieważ jednak w omawianym przypadku mamy do czynienia z realizacją przez podmiot leczniczy obowiązku wydania pacjentowi oryginału dokumentu, należy uwzględnić, po czyjej stronie leżała przyczyna, dla której dokument ten nie został wydany. Jeśli tkwiła ona po stronie szpitala, np. z uwagi na nieobecność lekarza podpisującego kartę czy też z jakichkolwiek innych przyczyn, podmiot leczniczy winien wypełnić ciążący na nim obowiązek wydania pacjentowi karty w sposób uzgodniony z pacjentem, ponosząc koszty z tym związane. Jeśli jednak przyczyna pozostania karty w szpitalu tkwiła po stronie pacjenta, szpital zaś był gotów wydać pacjentowi kartę przed opuszczeniem przez niego szpitala, pacjent zaś zwraca się z prośbą o przesłanie karty listownie, nie ma podstaw prawnych do ponoszenia kosztów takiego działania przez podmiot leczniczy. Podmiot ten pozostaje bowiem zobowiązany do wydania pacjentowi karty, jednak granicą tak rozumianego obowiązku jest wykonanie czynności wydania karty w przypadku późniejszego osobistego zgłoszenia się pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej. Wysłanie karty pocztą stanowi wówczas dodatkową usługę na rzecz pacjenta i może wiązać się z obciążeniem go kosztami tej czynności.