Jaką powierzchnię powinien posiadać gabinet lekarski oraz pomieszczenia wchodzące w skład zakładu rehabilitacji leczniczej w świetle obowiązujących przepisów prawnych?

Jaki sprzęt powinien znajdować się w sali kinezyterapii i sali gimnastycznej w zakładzie rehabilitacji leczniczej wymagany do kontraktu w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej z Narodowym Funduszem Zdrowia?

W jakim dokumencie prawnym znajdziemy wytyczne jakie warunki powinny spełniać pomieszczenia podmiotu leczniczego (powierzchnia, wyposażenie, itp.)?

Jaką powierzchnię powinna posiadać sala gimnastyczna i sala kinezyterapii wymagana do konkursu ofert z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej z Narodowym Funduszem Zdrowia?

Wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej określone zostały postanowieniami załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej "Wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej". Zgodnie z tymi przepisami sala kinezyterapii wykorzystywana w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej winna być wyposażona w stół rehabilitacyjny, drabinki rehabilitacyjne, lub inne spełniające takie same funkcje, maty lub materace do kinezyterapii. Co istotne, sala do kinezyterapii powinna stanowić odrębne pomieszczenie.

Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy obecnie obowiązującego rozporządzenia ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, nie określają w żadnym miejscu minimalnych powierzchni dla sali do kinezyterapii, sali gimnastycznej czy też gabinetów lekarskich.

Przepis § 16 cytowanego rozporządzenia stanowi jedynie, że kształt i powierzchnia pomieszczeń podmiotu wykonującego działalność leczniczą umożliwiają prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie.

 

 

Przepisy przywoływanego rozporządzenia w żadnym miejscu nie określają wymogów koniecznych dla wyposażenia sali gimnastycznej. Co więcej, rozporządzenie ministra zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej w ogóle nie posługuje się terminem "sala gimnastyczna". Zauważyć jedynie należy, iż w odniesieniu do świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej przepisy załącznika nr 5 do rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 roku w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej "Wykaz szczegółowych kryteriów wyboru ofert warz z wyznaczającymi je warunkami oraz przypisaną im wartością w rodzaju rehabilitacja lecznicza" wskazują jedynie, iż warunkiem dodatkowo ocenianym jest dysponowania przez oferenta salą gimnastyczną stanowiącą odrębne pomieszczenie i to w miejscu udzielania świadczeń.

Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 6 do rozporządzenia ministra zdrowia z 26 czerwa 2012 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą "Szczególowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładu rehabilitacji  leczniczej" pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji leczniczej lokalizuje się w sposób zapewniający dostęp osobom niepełnosprawnym, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Sala kinezyterapii stanowi tutaj odrębne pomieszczenie, zaś urządzenia wykorzystywane do zabiegów fizykoterapeutycznych lokalizuje się w sposób zapewniający intymność pacjenta podczas zabiegów fizykoterapeutycznych. Diatermie krótkofalowe i mikrofalowe oraz urządzenia do laseroterapii są instalowane w oddzielnych pomieszczeniach (boksach) zgodnie z Polskimi Normami, zaś w samym zakładzie rehabilitacji leczniczej znajdują się pomieszczenia higieniczno-sanitarne wyposażone dodatkowo w natrysk, w tym co najmniej jedno przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich.