Mam pytanie z zakresu rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 roku w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru oferty. W załączniku nr 7 (stomatologia) na przykład w warunku 1.4 mamy podane określenie "lekarz dentysta stomatologii ogólnej" - w rozporządzeniu ministra zdrowia odnośnie specjalizacji lekarskich nie ma takiej specjalizacji.

Jak należny rozumieć ten warunek i to określenie?

Specjalność "stomatologia ogólna" przewidywały przepisy rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 25 marca 1999 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów - dalej r.u.s.l. Jak stanowił bowiem przepis § 1 ust. 2 pkt 1 r.u.s.l., jedną ze specjalności lekarsko-stomatologicznych w podstawowych dziedzinach medycyny była właśnie stomatologia ogólna. W tym też kontekście uznać należy, iż lekarzem dentystą stomatologii ogólnej będzie lekarz, który szkolenie specjalizacyjne odbywał na podstawie przepisów właśnie rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów.

Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 7 do rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 roku w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jednym z kryterium wyboru oferty w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych pozostaje realizacja świadczeń przez lekarza dentystę specjalistę w dziedzinie stomatologii ogólnej z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

W tym miejscu zauważyć należy, iż przepisy załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 2 stycznia 2013 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów "Wykaz specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych" część 2

"Wykaz specjalizacji lekarsko-dentystycznych" wyróżniają następujące specjalizacje:

  • chirurgia stomatologiczna (0781),
  • chirurgia szczękowo-twarzowa (0704),
  • ortodoncja (0782),
  • periodontologia (0783),
  • protetyka stomatologiczna (0784),
  • stomatologia dziecięca (0785),
  • stomatologia zachowawcza z endodoncją (0786),
  • epidemiologia (0710)
  • oraz zdrowie publiczne (0730).

Przepisy przywoływanego rozporządzenia nie wskazują natomiast w żadnym miejscu specjalizacji oznaczonej jako "stomatologia ogólna".

Podkreślenia jednak wymaga, iż specjalność "stomatologia ogólna" przewidziana była w przepisach rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 25 marca 1999 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów. Jak stanowił bowiem przepis § 1 ust. 2 pkt 1 r.u.s.l., jedną ze specjalności lekarsko-stomatologicznych w podstawowych dziedzinach medycyny była właśnie stomatologia ogólna. W tym też kontekście uznać należy, iż lekarzem dentystą stomatologii ogólnej będzie lekarz, który szkolenie specjalizacyjne odbywał na podstawie przepisów właśnie rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 25 marca 1999 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów.