Jako podmiot świadczący świadczenia z zakresu POZ, posiadamy własną karetkę do realizacji świadczeń transportu sanitarnego w POZ.

Jakie warunki od 2016 r., w związku z wprowadzeniem nowych ogólnych warunków umów, musi spełnić personel transportu sanitarnego POZ?

Świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń transportu sanitarnego w POZ winien posiadać w dyspozycji ambulanse do transportu sanitarnego drogowego typu A1, A2 o cechach technicznych i jakościowych oraz podstawowym wyposażeniu określonych dla środków transportu medycznego w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, wraz z obsadą kadrową zapewniającą wykonywanie przewozów z zachowaniem warunków, o których mowa w § 8 ust. 3 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak stanowi zaś przywoływany § 8 ust. 3 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, transport sanitarny odbywa się w składzie osobowym określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub ustalonym z uwzględnieniem wskazań medycznych i ciągłości udzielania świadczeń, gwarantującymi najkrótszy czas transportu świadczeniobiorcy, odpowiedni do jego stanu zdrowia. Jednocześnie wskazać należy, iż żadne z rozporządzeń wydanych dotychczas przez ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie delegacji z art. 31d przywoływanej ustawy, w tym również rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, nie określa warunków koniecznych dla realizacji świadczenia transportu sanitarnego w POZ w części dotyczącej obsady kadrowej ambulansów do transportu sanitarnego drogowego typu A1 i A2. W ocenie zatem autora, wobec braku przepisów regulujących warunki konieczne w zakresie składu osobowego środków transportu sanitarnego, świadczeniodawca winien ustalać obsadę kadrową w sposób zapewniający prawidłową realizację usługi dla pacjenta ze uwzględnieniem jego stanu zdrowia.

  

Zgodnie z postanowieniami § 29 ust. 1 zarządzenia Nr 50/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 czerwca 2016 r. w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, umowę o udzielanie świadczeń transportu sanitarnego w POZ zawiera się z podmiotem spełniającym łącznie następujące wymagania: posiadanie w dyspozycji ambulansów do transportu sanitarnego drogowego typu A1, A2 o cechach technicznych i jakościowych oraz podstawowym wyposażeniu określonych dla środków transportu medycznego w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, z obsadą kadrową zapewniającą wykonywanie przewozów z zachowaniem warunków, o których mowa w § 8 ust. 3 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, posiadanie miejsca udzielania świadczeń (stacjonowania) dostępnego dla świadczeniobiorców, wyposażonego w telefon i podstawowe urządzenia biurowe oraz zapewniającego bezpieczeństwo przechowywania dokumentacji z realizacji przewozów oraz posiadanie własnej listy świadczeniobiorców zadeklarowanych do lekarza poz. i/lub oświadczeń o objęciu opieką, o których mowa w § 9 ust. 8 pkt 9 zarządzenia Nr 50/2016/DSOZ udzielonych przez świadczeniodawców realizujących umowy w zakresie świadczeń lekarza poz, przekazujące temu podmiotowi prawa do objęcia świadczeniobiorców zadeklarowanych u nich do lekarzy poz, opieką w zakresie świadczeń transportu sanitarnego w POZ.

Co istotne, zgodnie z przepisem § 8 ust. 3 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, transport sanitarny odbywa się środkami transportu sanitarnego, o których mowa w art. 161ba ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, i w składzie osobowym określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 31d przywoływanej ustawy lub ustalonym z uwzględnieniem wskazań medycznych i ciągłości udzielania świadczeń, gwarantującymi najkrótszy czas transportu świadczeniobiorcy, odpowiedni do jego stanu zdrowia.