Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Kiedy można udzielić informacji dotyczących okoliczności śmierci pacjenta osobom bliskim?

Jeśli osoba bliska zmarłego pacjenta nie udzieliła lekarzowi (zasadne jest wskazanie konkretnego lekarza) zgody na ujawnienie tajemnicy nie można jej ujawnić. Uprawnienia takiego nie ma pełnomocnik.
W ramach topiku:
Zmiany dotyczące tajemnicy lekarskiej
Warto wiedzieć: Zgodnie z prawem dokumentacja medyczna pacjenta, który zmarł w roku 1993, powinna być przechowywana przez 10 lat od końca roku, w którym ją zakończono, czyli w roku 2004 podlega ona zniszczeniu.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Jesteśmy szpitalem. Zwrócił się do nas adwokat z wnioskiem o udostępnienie informacji związanych z ustaleniem okoliczności śmierci naszego pacjenta, zmarłego 24 lata temu. Adwokat jest pełnomocnikiem córki tego pacjenta. Pełnomocnictwo uprawnia adwokata do reprezentacji przed wszelkimi urzędami i instytucjami we wszelkich sprawach związanych z ustaleniem śmierci ojca. Mocodawczyni jest osobą bliską w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta.

Czy w świetle art. 40 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty można córce jako osobie bliskiej udzielić informacji o przyczynie śmierci jej ojca i tym samym zwolnić ją z tajemnicy lekarskiej?

W ocenie autorki udzielenie informacji jest wykluczone w przedstawionym stanie faktycznym, a co najmniej mocno wątpliwe.

W ocenie autorki na czoło wysuwa się tutaj okoliczność dysponowania stosownym źródłem wiedzy

Dostęp po zalogowaniu lub rejestracji
Pozostało: 85% treści
lista dokumentów

Produkty polecane

Zdrowie publiczne

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.: wybrane...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Kontrola zarządcza w placówkach ochrony zdrowia

W książce przedstawiono problematykę stosowania obowiązkowej kontroli zarządczej w placówkach...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Więcej na temat

Adwokat: ochrona dzieci ważniejsza niż tajemnica lekarska

13-07-2017
Lekarz ma obowiązek zgłosić przypadek wykorzystania seksualnego dziecka poniżej 15 lat nawet w sytuacji, kiedy ofiara prosi go o zachowanie tajemnicy. Przepis nie dotyczy psychiatrów - twierdzi adwokat Grzegorz Wrona.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Czy instruktor terapii uzależnień jest objęty przepisami ustawy o najniższym wynagrodzeniu?