Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

RODO: Czy pracownicy w placówkach medycznych mogą nosić identyfikatory z imieniem nazwiskiem i stanowiskiem służbowym?

Czy pracownicy w placówkach medycznych mogą nosić identyfikatory z imieniem nazwiskiem i stanowiskiem służbowym po wejściu w życie RODO? Na to pytanie odpowiada radca prawny Maciej Łokaj.
W ramach topiku:
RODO

Artykuł pochodzi z LEX Ochrona Zdrowia

Maciej Łokaj podkreśla, że jeśli placówka posiada certyfikat ISO, to identyfikatory są wymagane. Radca prawny dodaje, że pracownicy w placówce medycznej mogą nosić identyfikatory z imieniem i nazwiskiem i stanowiskiem służbowym. - Takie działanie nie narusza regulacji prawnych dotyczących ochrony danych osobowych - podkreśla Łokaj.

Radca prawny podkreśla, że "imię i nazwisko pracownika już samo w sobie stanowi jego swoisty identyfikator w pracy", dlatego powyższe jest dodatkowo uzupełnianie przez stanowisko pracownika.

- Noszenie identyfikatorów przez pracowników ma na celu przede wszystkim usprawnienie pracy. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że stanowisko odnośnie noszenia przez pracowników identyfikatorów zajął swego czasu GIODO stwierdzając, że obowiązek noszenia przez pracowników identyfikatorów zawierających m.in. imię i nazwisko wynika z wewnętrznych uregulowań wydanych przez pracodawcę (np. z regulaminu pracy wydanego na podstawie art. 104 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy - mówi Łokaj. - Regulamin ustala organizację i porządek pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracowników. Służyć ma on porządkowi i sprawności w załatwianiu spraw w zakładzie pracy.

Więcej na temat mitów o tym, jak stosować RODO w ochronie zdrowia czytaj tutaj>>

Noszenie identyfikatorów w ustawie o działalności leczniczej

Łokaj podkreśla, że obowiązek ujawniania w tej postaci swoich danych osobowych, jeżeli wynika z wewnętrznych przepisów obowiązujących w zakładzie pracy, nie jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami.

Wypowiedział się w taj sprawie wydając wyrok Sąd Najwyższy z 19.11.2003 r., sygn. akt I PK 590/02, zgodnie z którym nazwisko (i imię) jest skierowanym na zewnątrz znakiem rozpoznawczym osoby fizycznej i ujawnienie go w celu jej identyfikacji nie może być zasadniczo uznane za bezprawne, o ile nie łączy się z naruszeniem innego dobra osobistego, np. czci, prywatności lub godności osobistej.

 

Jednocześnie ujawnienie przez pracodawcę nazwiska (imienia) pracownika bez jego zgody nie stanowi bezprawnego naruszenia dobra osobistego, jeżeli jest usprawiedliwione zadaniami i obowiązkami pracodawcy związanymi z prowadzeniem zakładu, jest niezbędne i nie narusza praw oraz wolności pracownika.

Łokaj podkreśla, że należy pamiętać, iż zarówno wyrok SN jak i stanowisko GIODO (obecnie UODO) sformułowane zostały w poprzednim reżimie prawnym, tzn. przed rozpoczęciem stosowania RODO. Niemniej w ocenie autora odpowiedzi pozostają one aktualne również obecnie. Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę, iż w odniesieniu do placówek szpitalnych obowiązek noszenia identyfikatorów zawierających imię i nazwisko oraz stanowisko został określony wprost w art. 36 ustawy z 15.04.2011 r. o działalności leczniczej.

 
X

RODO


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu RODO? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
lista dokumentów
Komentarze
07.07.2018
Zgłoś! Odpowiedz Cytuj
Ciekawe. A wołanie pacjenta po nazwisku nie usprawnia pracy. Nazwisko pacjenta jest objęte rodo, nazwisko personelu nie.
07.07.2018
Zgłoś! Odpowiedz Cytuj
Pracownik sł. zdrowia jest funkcjonariuszem. Pacjent się może poskarżyć, lub pochwalić konkretną osobę w kontekście jej czynności zawodowych. Dlatego ma być ujawniony w identyfikatorze. Tak to rozumiem. Pacjent, jak klient sklepu ma zgodnie z RODO być anonimowy. Chciałby ktoś żeby subiekt wolał - pani Kowalska, a może jeszcze ten kapelusz pani przymierzy? A pani Nowak niech już wyjdzie z przymierzalni...

Produkty polecane

RODO. Prawo do zapomnienia w sferze zatrudnienia [PRZEDSPRZEDAŻ]

Przedmiotem analizy w niniejszej publikacji jest prawo do zapomnienia w sferze zatrudnienia,...
Cena: 99.00
Promocja: 74.25 zł

Ochrona danych medycznych. RODO w ochronie zdrowia

W publikacji zostały omówione nowe standardy przetwarzania danych osobowych i medycznych w...
Cena: 119.00
Promocja: 107.10 zł

RODO. Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy [PRZEDSPRZEDAŻ]

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony danych osobowych w stosunkach pracy....
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

RODO a obchód lekarski, czyli czy lekarz ma mówić szeptem i kiedy konieczny jest parawan?

22-05-2018
W obchodzie lekarskim biorą udział: lekarze, pielęgniarki i czasami studenci. Pojawia się pytanie jak rozmawiać z pacjentem o sprawach związanych z jego stanem zdrowia w sali, w której są jeszcze inni chorzy, z poszanowaniem jego prawa do intymności? Jak powinien wyglądać obchód, gdy zacznie obowiązywać RODO i w szczególny sposób trzeba będzie chronić wrażliwe dane opowiada Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Kiedy można skreślić pacjenta z listy oczekujących na świadczenie?