Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Zmiany w prawie

Szpitale będą zobowiązane do zgłaszania pacjentów po dopalaczach

21.11.2017
Przekazany do konsultacji społecznych 20 listopada 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza wiele nowych rozwiązań prawnych koniecznych do walki z tzw. dopalaczami. Również na szpitale nałożono nowe obowiązki w tym zakresie.
Więcej

Projekt ustawy: NFZ otrzyma dotację na świadczenia gwarantowane

21.11.2017
Rada Ministrów przyjęła 21 listopada 2017 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, z którego wynika, że NFZ będzie mógł otrzymywać dotację z budżetu państwa.
Więcej

Rozporządzenie prezesa NFZ: 572 mln zł na nadwykonania

16.11.2017
Oddziały NFZ otrzymają 571 821 tys. zł na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, które zostały wykonane i niesfinansowane w roku 2017 roku i w latach poprzednich. Zarządzenie w tej sprawie podpisał p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna. Najwięcej środków trafi na Mazowsze i Śląsk.
Więcej

Senat za nowelą ułatwiającą dostęp do służby zdrowia dla deportowanych

16.11.2017
Uzyskanie dostępu poza kolejnością do świadczeń zdrowotnych oraz opieki społecznej dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR zakłada nowelizacja ustawy przyjęta w środę 15 listopada 2017 roku przez Senat.
Więcej

Kobieta po poronieniu łatwiej uzyska urlop macierzyński

14.11.2017
Kobieta, która poroniła we wczesnym etapie ciąży, będzie mogła bez problemu uzyskać dokumenty potrzebne do pochowania płodu i uzyskania urlopu macierzyńskiego – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Więcej

Pilotaż e-recept pod koniec I kwartału 2018 roku

13.11.2017
Pod koniec I kwartału 2018 roku w jednym z miast wprowadzony zostanie pilotażowy projekt wypisywania e-recept, w całym w kraju będą one obowiązywały od początku 2020 roku – poinformowali w poniedziałek 13 listopada 2017 roku w Warszawie specjaliści Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Więcej

Prezydent podpisał ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

10.11.2017
Celem ustawy z 15 września 2017 roku o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny. Ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta RP.
Więcej

Ustawa wprowadzająca pilotażowe programy zdrowotne podpisana

10.11.2017
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy z 29 września 2017 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, której celem jest przede wszystkim stworzenie ram prawnych umożliwiających przeprowadzenie programów pilotażowych, mających za zadanie sprawdzenie planowanych, nowych systemowych rozwiązań w zakresie organizacji, realizacji lub sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
Więcej

Senat: komisja zdrowia za przyjęciem ustawy o POZ bez poprawek

08.11.2017
W środę 8 listopada 2017 roku senacka komisja zdrowia bez poprawek przyjęła uchwaloną przez Sejm pod koniec października 2017 roku ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej. Według resortu zdrowia ustawa zapewni koordynację opieki i wsparcie pacjenta na poziomie POZ.
Więcej

Sejmowa komisja poparła projekt w sprawie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia

08.11.2017
Stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku – przewiduje rządowy projekt ustawy, za którym w środę 8 listopada 2017 roku opowiedziała się komisja zdrowia. Posłowie przyjęli poprawki zaproponowane przez PiS. Opozycja przekonywała, że wzrost nakładów powinien być większy i szybszy.
Więcej

Senat zajmie się zmianami w ochronie zdrowia psychicznego

08.11.2017
Na rozpoczynającym się w czwartek 9 listopada 2017 roku posiedzeniu Senat zajmie się między innymi zmianami w ochronie zdrowia psychicznego, które zakładają, że przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego.
Więcej

Sejm: komisja zdrowia zajmuje się projektem w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie

08.11.2017
Sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła w środę 8 listopada 2017 roku prace nad rządowym projektem przewidującym stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku. Poprawki do projektu przygotowały fundacje i stowarzyszenia pacjentów.
Więcej

Ministerstwo Zdrowia: leki immunosupresyjne na nowej liście leków refundowanych

07.11.2017
Ministerstwo Zdrowia informuje, że  pacjenci mają dostęp do tanich leków refundowanych, zmiana dopłat do leków immunosupresyjnych wynika z mechanizmu zawartego w ustawie refundacyjnej, a urzędowe ceny zbytu leków nie zostały podwyższone.
Więcej

Wiadomo już, jak ma wyglądać ostrzeżenie umieszczone na solarium

07.11.2017
Minister zdrowia przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia – informuje Rzeczpospolita.
Więcej

Resort zdrowia planuje zmiany zasad postępowania przy zachorowaniach na choroby zakaźne

03.11.2017
Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje zmiany w zakresie raportowania chorób zakaźnych przez lekarzy i felczerów, a także w zakresie hospitalizacji osób chorych oraz podejrzanych o zachorowanie na określone choroby zakaźne.
Więcej

Będą zmiany w zakresie szczepień pracowniczych

03.11.2017
Przekazany do konsultacji społecznych 30 października 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi doprecyzowuje zasady przeprowadzania szczepień ochronnych wśród pracowników na określonych stanowiskach.
Więcej

Ministerstwo Zdrowia proponuje zmiany w zakresie finansowania szczepień

03.11.2017
Przekazany do konsultacji społecznych 30 października 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi doprecyzowuje zasady pobierania opłat za przeprowadzanie obowiązkowych szczepień ochronnych w pewnych sytuacjach.
Więcej

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi większe restrykcje w przechowywaniu i monitorowaniu stanów magazynowych szczepionek

03.11.2017
Przekazany do konsultacji społecznych 30 października 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje wiele istotnych zmian w zakresie dystrybucji i magazynowania szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia koniecznych do realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych.
Więcej

URPL: od 22 listopada 2017 zgłaszanie działań niepożądanych za pośrednictwem EudraVigilance

02.11.2017
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomina, że w związku z tym, że od 22 listopada 2017 roku system EudraVigilance osiągnie pełną funkcjonalność, zmianie ulegnie sposób raportowania niepożądanych działań produktów leczniczych, zgłaszanych przez podmioty odpowiedzialne.
Więcej

Powstanie Narodowy Program Szczepień Ochronnych oraz Fundusz Kompensacyjny za powikłania poszczepienne

02.11.2017
Przekazany do konsultacji społecznych 30 października 2017 roku projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w kompleksowy sposób reguluje system przeprowadzania szczepień ochronnych oraz zasady wypłaty świadczeń dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne wymagające hospitalizacji nie krótszej niż trwającej 14 dni.
Więcej
1  2  3  4  5    31

Produkty polecane

Zarządzanie podmiotem leczniczym akredytowanym

Sieć szpitali akredytowanych to wysokospecjalistyczne, dobrze zarządzane podmioty lecznicze,...
Cena: 169.00

Leksykon prawa medycznego

W publikacji w sposób encyklopedyczny wyjaśniono najważniejsze pojęcia z zakresu prawa medycznego i...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - Nowoczesna biblioteka wiedzy o zdrowiu LEX Biblioteka Ochrony...
Cena: 2335.77