Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Wstrzymano prace nad zasadami sprzedaży leków w sklepach

Ministerstwo zdrowia wstrzymało prace legislacyjne nad regulacjami dotyczącymi sprzedaży leków w sklepach – przekazała w czwartek 10 sierpnia 2017 roku rzeczniczka MZ Milena Kruszewska. Podkreśliła jednak, że resort nie odżegnuje się od takiej idei.
W ramach topiku:
Rynek leków
Warto wiedzieć: Ministerstwo podkreślało, że w sklepach nadal dostępne byłyby jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną oraz środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.
Dla lekarzy Dla farmaceutów

Rzeczniczka MZ poinformowała, że prace zostały wstrzymane w związku uwagami, jakie - do projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych - przekazano w ramach konsultacji publicznych.

- Prace legislacyjne nad projektem zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany – przekazała Kruszewska.

Rzeczniczka przypomniała, że Polska jest w czołówce pod względem liczby spożywania leków bez recepty w Europie.

- Mamy nadzieję, że już dotychczasowa dyskusja na ten temat przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie niebezpieczeństw płynących z nadużywania leków, stosowania ich bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą czy przechowywania ich w nieodpowiednich warunkach - dodała.

Resort zdrowia wyjaśniał, że chce zmienić kryteria kwalifikacji leków, które będzie można sprzedawać w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych. Przedstawiciele MZ argumentowali między innymi, że obrót pozaapteczny ma służyć do celów doraźnych. Ministerstwo podkreślało, że w sklepach nadal dostępne byłyby jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną oraz środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.(pap)

  Leki zawierające paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy będą dostępne w sklepach Leki zawierające paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy będą dostępne w sklepach 13-01-2017 Szkolenie

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Model wyceny świadczeń zdrowotnych dla lecznictwa szpitalnego

Książka przedstawia propozycję modelu wyceny świadczeń zdrowotnych dla lecznictwa stacjonarnego w...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych

W książce przedstawiono komentarze i glosy do orzeczeń sądowych odnoszących się do prawa...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

 

 

Więcej na temat

Naczelna Izba Aptekarska żąda zakazu sprzedaży leków w sklepach

23-05-2014
Samorząd aptekarski chce prawnego zakazu sprzedaży leków w sklepach i na stacjach benzynowych. Naczelna Rada Aptekarska wystosowała list do premiera z apelem o to, a by rząd prawnie zakazał sprzedaży leków bez recepty poza placówką farmaceutyczną.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Ogłoszono regulacje dotyczące kształcenia diagnostów