Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Od 1 grudnia 2017: łatwiejsze wystawianie e-zwolnień

1 grudnia 2017 roku ZUS uruchomił aplikację, za pośrednictwem której udostępnia lekarzom nowy, bezpłatny podpis elektroniczny. Dzięki temu łatwiejsze jest wystawianie e-zwolnień przez lekarzy.
W ramach topiku:
Informatyzacja i technologie IT
Warto wiedzieć: Od 1 lipca 2018 roku elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia lekarskiego.
Dla lekarzy

Obecnie tylko kilka minut wystarczy by otrzymać darmowy certyfikat, umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień. Dotychczas elektroniczne zwolnienia lekarskie można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zwracali uwagę na trudności z tym związane.

- Cieszy, że nasze interwencje przyniosły skutek, a ZUS wziął pod uwagę głos środowiska - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes PZ. - Najważniejsze, że wystawianie e-zwolnień stało się prostsze, przez co będzie zajmowało lekarzom mniej czasu, potrzebnego przede wszystkim dla pacjentów. Jednocześnie podtrzymujemy swoje stanowisko, że lekarz powinien mieć wybór i sam decydować o formie wystawiania zwolnień: czy to elektronicznej, czy tradycyjnej. Sam ZUS przyznaje, że to lekarze, zgłaszali potrzebę stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA. Dlatego wiele miesięcy temu Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy.

- Każdy lekarz dostanie od ZUS całkowicie bezpłatny, łatwy do uzyskania podpis, którym może nie tylko sygnować zwolnienia lekarskie, ale także anulować te już wystawione czy podpisać wniosek o rehabilitację leczniczą - zapewnia w komunikacie Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 Otrzymanie certyfikatu jest proste i nie wymaga obecności w ZUS, jeśli wcześniej lekarz miał już założone swoje indywidualne konto na naszej Platformie Elektronicznej PUE.

ZUS informuje, że darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W zakładce "Certyfikat z ZUS" każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu.

Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło (minimum cztery znaki: cyfry, litery, znaki specjalne), które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia elektronicznego certyfikatem z ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (maksymalny czas oczekiwania na certyfikat nie powinien przekroczyć 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.


Źródło: www.federacjapz.pl

  Porozumienie Zielonogórskie: e-zwolnienia nie do przyjęcia Porozumienie Zielonogórskie: e-zwolnienia nie do przyjęcia 14-04-2017 Szkolenie

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

E-zwolnienia popularyzują się powoli

06-07-2016
Z 2 mln zwolnień lekarskich, które co miesiąc wpływają do ZUS-u, nawet 12 proc. jest wystawianych bezzasadnie. E-zwolnienia pomogą szybciej skontrolować zwolnienie. Szacuje się, że oszczędności z tytułu efektywniejszej kontroli sięgną 200 mln zł. Nowe przepisy mają obowiązek stosować płatnicy zatrudniający powyżej 5 osób. Mniejsi przedsiębiorcy są z tego zwolnieni do końca 2017 roku.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Opublikowano projekt wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie