Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Od 3 marca 2018: wyroby medyczne łatwiej dostępne

Dla lekarzy
3 marca 2018 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie rozszerza zakres oferowanych wyrobów oraz zwiększa ich dostępność.

Wykaz wyrobów medycznych rozstał rozszerzony o zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej, wyroby medyczne do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) – sensor, elektroda i transmiter, nadajnik.

Resort zdrowia podkreśla, że CGM-RT ma funkcje terapeutyczne, dlatego prawidłowo zabezpieczy pacjentów do 26. roku życia z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brakiem objawów prodromalnych hipoglikemii z wykluczeniem hipoglikemii poalkoholowej). Pacjenci w ramach CGM-RT nie otrzymają natomiast refundacji na FGM (Flash Glucose Monitoring), ponieważ systemy te nie są tożsame.

Wprowadzona została w uzasadnionych medycznie przypadkach możliwość skrócenia do 4 lat czasu użytkowania wózków inwalidzkich dla dorosłych.

Zwiększony także został limit ilościowy na środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk na miesiąc oraz rozszerzone zostało kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową.

   LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne

Warunkiem dopuszczenia na polski rynek medyczny nowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Ustawa o wyrobach medycznych. Komentarz

W publikacji kompleksowo omówiono prawne aspekty wytwarzania, wprowadzania do obrotu i dystrybucji...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów...

W komentarzu przedstawiono system refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Cena: 139.00
Promocja: 41.70 zł

Więcej na temat

RPO: kryteria tworzenia list oczekujących na wyroby medyczne niejasne

22-01-2016
Kryteria tworzenia przez oddziały wojewódzkie NFZ list oczekujących na wyroby medyczne, a także kryteria realizacji zleceń, są niejasne. Powoduje to nierówny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych i nierówne traktowanie świadczeniobiorców uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Opublikowano nowy tekst rozporządzenia w sprawie kształcenia na kierunkach medycznych