Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Od soboty nowe przepisy o wyrobach medycznych

3 marca 2018 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Dzięki nowym przepisom wyroby będę bardziej dostępne i zwiększy się ich zakres.
Warto wiedzieć: Wózek inwalidzki specjalny został określony jako na przykład wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, wózek stabilizujący plecy i głowę oraz wózek z funkcją pionizacji. W tym przypadku okres użytkowania się nie zmieni (wynosi 4 lata).
Dla lekarzy

Rozporządzenie rozszerza między innymi wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie o zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej oraz o wyroby medyczne do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) obejmujące sensor, elektrodę i transmiter, nadajnik.

CGM-RT ma prawidłowo zabezpieczyć pacjentów do 26. roku życia z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brakiem objawów prodromalnych hipoglikemii z wykluczeniem hipoglikemii poalkoholowej). Pacjenci w ramach CGM-RT nie otrzymają natomiast refundacji na FGM (Flash Glucose Monitoring), ponieważ systemy te nie są tożsame.

  Dowiedz się więcej 71,10
Ustawa o wyrobach medycznych. Komentarz
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Wprowadzona została także w uzasadnionych medycznie przypadkach możliwość skrócenia do 4 lat czasu użytkowania wózków inwalidzkich dla dorosłych. Przepis ten można będzie odnieść także do wyrobów medycznych wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów.

Wózek inwalidzki specjalny został określony jako na przykład wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, wózek stabilizujący plecy i głowę oraz wózek z funkcją pionizacji. W tym przypadku okres użytkowania się nie zmieni (wynosi 4 lata).

Zwiększony także został limit ilościowy na środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk na miesiąc oraz rozszerzone zostało kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową.

Potrzebujesz więcej informacji o ochronie zdrowia?
Poznaj serwis LEX Ochrona Zdrowia i ułatw sobie pracę dzięki wiedzy i narzędziom, jakie tam znajdziesz >>>

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne

Warunkiem dopuszczenia na polski rynek medyczny nowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Świadczenia szpitalne w powiązaniu z procesami zaopatrzenia medycznego i niemedycznego

Celem książki jest pokazanie uwarunkowań świadczeń szpitalnych w powiązaniu z procesami...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Ustawa o wyrobach medycznych. Komentarz

W publikacji kompleksowo omówiono prawne aspekty wytwarzania, wprowadzania do obrotu i dystrybucji...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Więcej na temat

RPO: kryteria tworzenia list oczekujących na wyroby medyczne niejasne

22-01-2016
Kryteria tworzenia przez oddziały wojewódzkie NFZ list oczekujących na wyroby medyczne, a także kryteria realizacji zleceń, są niejasne. Powoduje to nierówny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych i nierówne traktowanie świadczeniobiorców uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Wycofanie z obrotu kilku serii kapsułek Lynparza