Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Powstaje zarządzenie powołujące zespół w sprawie służby zdrowia

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował w czwartek, że przygotowywane jest zarządzenie powołujące zespół, który - do 15 grudnia 2017 roku - ma rozpatrzyć postulaty protestujących rezydentów i wypracować rozwiązania w służbie zdrowia.
Warto wiedzieć: Rezydenci prowadzący głodówkę złożyli w KPRM list do premier Beaty Szydło, informujący o odmowie udziału we wspólnym zespole.
Dla lekarzy

- W rządzie są osoby kompetentne i nasza pomoc oraz udział w tym nie są konieczne. Konieczne są za to realne działania dużo szybciej niż do 15 grudnia - powiedziała Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Minister zdrowia powiedział w RMF FM, że zespół i tak rozpocznie prace.
- Ciągle na stole jest przede wszystkim zaproszenie pani premier do wspólnej pracy nad przyszłością polskiego systemu służby zdrowia. W tej chwili przygotowujemy zarządzenie powołujące taki zespół. Ten zespół tak czy inaczej zacznie działać i mam nadzieję, że do niego dołączą także lekarze rezydenci - powiedział Radziwiłł.

Powtórzył, że rząd pracuje nad ustawą gwarantującą wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB do 2025 roku.
- Badamy możliwości - powiedział Radziwiłł, pytany, czy może to być wcześniej niż w 2025 roku.

  Rezydenci piszą do premier i do pary prezydenckiej apelują o mediację Rezydenci piszą do premier i do pary prezydenckiej apelują o mediację 12-10-2017 Szkolenie

Minister odniósł się także do posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która w piątek 13 października 2017 roku ma spotkać się, na wyjazdowym posiedzeniu, z protestującymi lekarzami rezydentami.
- To dosyć dziwny pomysł i nie bardzo rozumiem, skąd to się zrodziło. Przewodniczącym komisji zdrowia jest były minister pan Arłukowicz, który jest w znacznej mierze sprawcą tych kłopotów, z którymi teraz mamy do czynienia - powiedział. Radziwiłł dodał, że będzie obecny na piątkowym posiedzeniu komisji.

Minister był pytany także o czas pracy młodych lekarzy. Jak podkreślił, średni czas pracy rezydenta określają przepisy kodeksu pracy. Dopytywany czy mogą oni pracować 100 godzin tygodniowo, Radziwiłł odparł, że zgodnie z przepisami nie jest to możliwe.

- Każdy z nas podejmując dodatkową pracę powinien myśleć o tym, czy nie przekracza to jego możliwości. Każdy pracodawca zatrudniając osobę na dodatkowy dyżur czy etat, powinien ustalić, czy ten pracownik nie jest przemęczony ponad miarę - powiedział Radziwiłł.

W czwartek 12 października 2017 roku w Sejmie minister zdrowia przedstawił informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, nad którą odbyła się burzliwa debata. Jak powiedział, rząd w 2018 roku przeznaczy 1 mld 179 mln zł na wynagrodzenia lekarzy rezydentów i stażystów.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października 2017 prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procenta PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.(pap)

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Rezydenci: chcemy negocjacji, do tego czasu nie zaprzestaniemy protestować

09-10-2017
Nie zaprzestaniemy protestu głodowego, dopóki nie siądziemy do negocjacji - powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Hałabuz po zakończeniu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Komisja zdrowia przeciw wizytom młodzieży u ginekologa bez zgody rodzica