Nowy model podstawowej opieki zdrowotnej, zawarty w ustawie, zakłada oparcie POZ na medycynie rodzinnej i pielęgniarstwie rodzinnym (tak ma być od 1 stycznia 2025 roku) oraz objęcie każdego pacjenta opieką zespołu podstawowej opieki zdrowotnej, w którego skład wejdą lekarz POZ, pielęgniarka POZ i położna POZ.

Praca zespołu koordynowana będzie przez lekarza, rozstrzygającego o sposobie i realizacji postępowania diagnostyczno-terapeutycznego nad pacjentem, a zespół będzie pracował w oparciu o zasadę niezależności zawodowej swoich członków.

Pacjent będzie miał zapewnioną w ramach koordynacji opiekę profilaktyczną, adekwatną do wieku i płci, oraz badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, zgodne z indywidualnymi planami diagnostyki, leczenia i opieki.

Każdy świadczeniodawca będzie posiadał „koordynatora administracyjnego”, który będzie organizować proces udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym także udzielać pacjentom informacji o tym procesie.

Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej, co nastąpi od 1 października 2020 roku, zostanie poprzedzone programem pilotażowym, realizowanym do 31 grudnia 2019 roku, na podstawie przepisów tzw. „ustawy pilotażowej”.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Placówki POZ będą współpracować z pozostałymi częściami systemu, w szczególności z placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz będą wymieniać informacje o stanie zdrowia pacjenta, między innymi w zakresie rozpoznania i sposobu dotychczasowego leczenia.

Ustawa wprowadza także motywacyjny system finasowania POZ, w którym oprócz stawki kapitacyjnej pojawią się: budżet powierzony, czyli środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej, opłata zadaniowa, czyli dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakość sprawowanej opieki.


Źródło: www.mz.gov.pl