Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aktualności

Szpitale onkologiczne coraz bardziej przyjazne pacjentom

24.07.2017
Coraz więcej szpitali wprowadza możliwość umawiania terapii na konkretną godzinę oraz oferowanie leczenia podskórnego zamiast dożylnego pozwala chorym prowadzić normalne życie, także zawodowe. Organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” wyróżnili 19 szpitali w całej Polsce, które pomagają pacjentom godzić leczenie z pracą zawodową.

RPO: brak możliwości zatarcia kary dla lekarza niekonstytucyjny

21.07.2017
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie zatarcia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Brak takiej możliwość jest według Rzecznika niekonstytucyjny.

Polacy uważają system e-zdrowia za słabo rozwinięty

21.07.2017
Chociaż wideo rozmowy z lekarzem to codzienność w wielu krajach, polscy pacjenci w dalszym ciągu rzadko mogą z nich korzystać, podobnie jak z wielu innych cyfrowych rozwiązań, które ułatwiają i przyspieszają konsultacje z lekarzem. Aż 65,2 procenta z nas uważa system e-zdrowia za słabo lub bardzo słabo rozwinięty.

SN: lekarz przed operacją powinien dokładnie zbadać pacjenta

19.07.2017
Jeżeli lekarz nie dostrzeże u chorego symptomów ryzyka powikłań pooperacyjnych i nie wdroży koniecznego leczenia, to w razie śmierci pacjenta po zabiegu może ponosić on odpowiedzialność za nieumyślne spowodowanie jego śmierci - uznał Sąd Najwyższy.

Bezpłatny e-book na temat uprawnień pielęgniarek i położnych

19.07.2017
Rozporządzenie ministra zdrowia z 2017 roku dotyczące świadczeń udzielanych samodzielnie przez pielęgniarkę lub położną charakteryzuje się inną konstrukcją prawną niż poprzedzające je rozporządzenie z roku 2007. Szczegółowe omówienie nowego rozporządzenia zawarte jest w bezpłatnym e-booku, dostępnym na stronie: www.produkty.lex.pl.

Już we wrześniu 2017 najnowsza publikacja na temat zamówień publicznych

19.07.2017
Na 7 września 2017 roku planowane jest wydanie najnowszego opracowania „Zamówienia publiczne. Wzory pism i dokumentów”,  które opublikuje wydawnictwo Wolters Kluwer. Autorem publikacji jest Ewa Marcjoniak.

Leczenie stomatologiczne to coraz częściej inwestycja w siebie

17.07.2017
Polacy nie dbają o swoje zęby, co piąty myje je tylko raz dziennie, a prawie 4 miliony nie robi tego wcale. Statystycznie Polacy zużywają rocznie 3,5 tubki pasty do zębów, a ponad 90 procent ma próchnicę. Jednocześnie jednak Polacy coraz częściej chcą mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech, a leczenie stomatologiczne traktują jak inwestycję w siebie.

Diagności laboratoryjni przeciwni zdalnej autoryzacji wyników badań

17.07.2017
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych protestuje przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu wprowadzającym możliwość zdalnej autoryzacji wyników badań. Pozwala ono na zatwierdzanie wyników badań bez konieczności fizycznej obecności diagnosty laboratoryjnego w laboratorium.

Pracodawcy Medycyny Prywatnej: zdalna autoryzacja to szansa na miejsca pracy

17.07.2017
Według Pracodawców Medycyny Prywatnej stosowanie zdalnej autoryzacji badań laboratoryjnych nie stanowi zagrożenia dla miejsc pracy ale stwarza szansę na pracę tym diagnostom, którzy w miejscu swego zamieszkania nie mogą jej znaleźć, a którzy nie chcą lub nie mogą przeprowadzić się w inne miejsce.

Do jakich lekarzy najczęściej chodzimy?

13.07.2017
Wizyty u internisty stanowią jedynie niecałe 30 procent konsultacji lekarskich wykonywanych w ciągu roku, wynika z analizy przeprowadzonej przez SALTUS Ubezpieczenia. Specjalistami, z których pomocy najczęściej korzystamy są: ginekolog, pediatra i ortopeda.

Polskie łóżko szpitalne zmniejsza ryzyko zakażeń

13.07.2017
Nowoczesne łóżko szpitalne przeznaczone na oddziały intensywnej terapii opracowano w Famedzie Żywiec. Dzięki nanotechnologii z wykorzystaniem srebra zmniejsza ono ryzyko zakażeń.

Adwokat: ochrona dzieci ważniejsza niż tajemnica lekarska

13.07.2017
Lekarz ma obowiązek zgłosić przypadek wykorzystania seksualnego dziecka poniżej 15 lat nawet w sytuacji, kiedy ofiara prosi go o zachowanie tajemnicy. Przepis nie dotyczy psychiatrów - twierdzi adwokat Grzegorz Wrona.

RPO: dlaczego geriatrii nie ma w sieci szpitali?

13.07.2017
W polskim systemie ochrony zdrowia nie ma wypracowanego modelu kompleksowej i skoordynowanej opieki geriatrycznej, a brak uwzględnienia oddziałów geriatrycznych w sieci szpitali może okazać się kolejnym krokiem oddalającym powstanie takiego modelu – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Eksperci: niewielki dostęp polskich chorych na nowotwory do protonoterapii

11.07.2017
Radioterapia protonowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia chorych na nowotwory niż tradycyjna radioterapia. Dlatego zaleca się ją np. u dzieci. W Polsce dostęp do tej metody jest wciąż niewielki, gdyż prowadzi ją tylko jeden ośrodek w kraju - oceniają eksperci.

Holandia: 12-latek może zrezygnować z chemioterapii

11.07.2017
Sąd apelacyjny w Amsterdamie potwierdził we wtorek, że 12-letni chłopiec chory na raka mózgu nie musi poddawać się chemioterapii, jeśli taka jest jego wola. Sędziowie uznali po wysłuchaniu biegłego psychiatry, że 12-latek podjął racjonalną decyzję.

Białystok: sąd utrzymał wyrok kary w zawieszeniu dla urologa

11.07.2017
Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek wyrok w procesie doświadczonego urologa z miejscowego szpitala wojewódzkiego, skazanego w I instancji na karę w zawieszeniu za błędy w sztuce lekarskiej przy leczeniu pacjentki z sepsą. Wyrok jest prawomocny.

Lekarze POZ apelują do premier o zmianę w programie "Za życiem"

10.07.2017
To nie czas i okoliczności powstania dolegliwości zdrowotnych, ale ciężki stan zdrowia dziecka powinien być podstawą do korzystania bez limitów z wyrobów medycznych - uważa Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które apeluje do premier o zmianę przepisów programu "Za życiem".

Samorząd lekarski: wymagać zaświadczeń o szczepieniu przed przyjęciem do przedszkola

10.07.2017
Przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły rodzice powinni przedstawiać zaświadczenie potwierdzające wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych - uważa Naczelna Rada Lekarska, która zaapelowała do ministra zdrowia o pojęcie prac legislacyjnych w tej sprawie.

Szpitale będą musiały mieć tłumacza migowego

07.07.2017
Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie zaopiniowała zmiany planowane w ustawie o języku migowym. Zmiany te umożliwią nałożenie na jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, czyli na szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego takich obowiązków, jakie obecnie ustawa nakłada na organy administracji publicznej.

MZ: geriatria powinna mieć charakter konsultacyjny

07.07.2017
Geriatria powinna mieć przede wszystkim charakter konsultacyjny; geriatra powinien być dostępny jako konsultant dla każdego lekarza - powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza. Zaznaczył, że kluczowe jest wykształcenie odpowiedniej liczby geriatrów.
1  2  3  4  5    159

Produkty polecane

Prawo farmaceutyczne dla aptek. Część I

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat zakładania i prowadzenia aptek oraz punktów aptecznych,...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Prawo farmaceutyczne dla aptek. Część II

Książka jest kontynuacją publikacji Prawo farmaceutyczne dla aptek. Część I (2017) stanowiącej...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

LEX Przychodnia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Przychodnia - profesjonalna pomoc prawna w przychodni. LEX Przychodnia to serwis dopasowany do...
Cena: 1077.48
Promocja: 0.00 zł