Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Analizy i opinie

„Ustawa 6 proc.” nikogo nie zadowala

13.07.2018
W sobotę ma być głosowana w Senacie „ustawa 6 proc.”. Projekt zakłada podniesienie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. i wzrost wynagrodzenia wśród rezydentów i lekarzy specjalistów. - Ta nowelizacja nikogo nie zadowala. Są jej przeciwni sami rezydenci, samorząd lekarski, pielęgniarki oraz pracodawcy – podkreśla Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego.  
Więcej

Dzięki porozumieniu pielęgniarki powinny dostać więcej niż, gdy dostawały „zembalówkę”

11.07.2018
O tym, dlaczego z „zembalówki”, która wynosiła 1600 zł brutto brutto w porozumieniu zawartym w ministrem zdrowia zostało 1200 zł do podstawy wynagrodzenia rozmawiamy z Ewą Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Więcej
4

Pielęgniarki cieszą się z porozumienia, ale pytają, dlaczego dostaną 1200 zł zamiast 1600 zł?

11.07.2018
„Gratulujemy zawartego kompromisu i rozumiemy, iż był on zawarty po wielogodzinnych i kilkumiesięcznych rozmowach” – pisze Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe. Pielęgniarki cieszą się z tego, że 1200 zł ostatecznie zostanie wpisane do podstawy wynagrodzenia, ale mają liczne pytania dotyczące jak to ma być to wypłacane w konkretnych placówkach. Pytają także o to, dlaczego „zembalówka” wynosiła 1600 zł, a w porozumieniu jest mowa o tym, że dostaną 1200 zł?
Więcej

Rusza pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego

29.06.2018
1 lipca br. rusza pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP). Umowy z 29 ośrodkami prowadzącymi CZP będą zawierane przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni. Marek Balicki pisze o tym, że w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie pacjentów, na nowych zasadach, zaczną przyjmować od 1 października.
Więcej
3

Dopalacze jak narkotyki, czyli czy można orzec 12 lat więzienia na podstawie rozporządzenia?

27.06.2018
W trakcie prac na nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, czy za handel substancjami wymienionymi w rozporządzeniu będzie można kogoś skazać na 12 lat więzienia? Dr hab. Dariusz Jagiełło, prodziekan ds. Nauki Wydziału Prawa SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny wyjaśnia, że będzie to zgodne z prawem, bo sankcje karne wprowadzają przepisy zawarte w ustawie, a rozporządzenie podaje tylko wykaz zakazanych substancji.  
Więcej

Powołanie Prezesa NFZ – koniec niepewności?

19.06.2018
Trudno nie odnieść wrażenia, że pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna miał być raczej likwidatorem niż zarządzającym. Tu należy się uznanie prezesowi Jacynie za to, że w okolicznościach można powiedzieć beznadziejnych, wbrew programowi partii, wbrew sprawującemu urząd ministrowi zdrowia i swemu zwierzchnikowi, podjął się obrony istnienia NFZ.
Więcej

Lekarze obawiają się przepisywać preparaty z medycznej marihuany

13.06.2018
Od 1 listopada 2017 r. obowiązują w Polsce przepisy, zgodnie z którymi medyczna marihuana, a ściśle leki recepturowe z konopi indyjskich mogą być stosowane w lecznictwie. Mimo, że w ten sposób zostały usunięte przeszkody formalne dla stosowania marihuany, tam gdzie wiedza medyczna to uzasadnia, to lekarze nadal obawiają się przepisać takie preparaty. Dlaczego ta regulacja jest tylko pustą deklaracją?
Więcej

To przełom, że mapy potrzeb ujawniają zakażenia szpitalne

06.06.2018
Po latach edukacji, tłumaczeń, próśb i nacisków znaczna część szpitali zgodziła się ujawnić dane o wielkości zakażeń szpitalnych. Choć droga do pełnej jawności jakości leczenia i efektów klinicznych jest jeszcze daleka, a jakość ujawnionych danych wymaga dyskusji, Ministrowi Zdrowia i Departamentowi Analiz i Strategii MZ należą się gratulację za decyzję o publikacji danych i determinację w uzyskiwaniu zgód od szpitali - podkreśla Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.
Więcej

Przy kierowaniu na operację zaćmy, warto wprowadzić kryterium ostrości wzroku

05.06.2018
O tym, dlaczego trzeba wprowadzić medyczne kryteria kwalifikujące do operacji zaćmy rozmawiamy z prof. Jerzym Szaflikiem, członkiem zespołu powołanego przez ministra zdrowia, który ma stworzyć rekomendacje dotyczące kryteriów kwalifikacyjnych do operacji zaćmy.
Więcej

Nowy prezes NRL: Będę rozmawiał o przyśpieszeniu zwiększenia nakładów na zdrowie do 6 PKB

30.05.2018
O tym, jakie zmiany są potrzebne w samorządzie lekarskim rozmawiamy z prof. Andrzejem Matyją, nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.
Więcej

Gdy tylko pielęgniarka będzie opiekować się uczniami, pogorszy się sytuacja dzieci przewlekle chorych

23.05.2018
Dlaczego projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami dzieci przewlekle chorymi nie zapewnia chorym wystarczającej opieki rozmawiamy z Moniką Zamarlik, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
Więcej

RODO a obchód lekarski, czyli czy lekarz ma mówić szeptem i kiedy konieczny jest parawan?

22.05.2018
W obchodzie lekarskim biorą udział: lekarze, pielęgniarki i czasami studenci. Pojawia się pytanie jak rozmawiać z pacjentem o sprawach związanych z jego stanem zdrowia w sali, w której są jeszcze inni chorzy, z poszanowaniem jego prawa do intymności? Jak powinien wyglądać obchód, gdy zacznie obowiązywać RODO i w szczególny sposób trzeba będzie chronić wrażliwe dane opowiada Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Więcej

Dlaczego w Czechach nie ma kolejek do lekarza?  

11.05.2018
Czesi nie wiedzą, co to jest prywatna służba zdrowia, bo publiczna działa na tyle dobrze, że w głowach im się nie mieści, by leczyć się prywatnie. Nic dziwnego. Na wizytę do specjalisty z dzieckiem w przychodni czeka się zaledwie 2-3 tygodnie.
Więcej

Materiał genetyczny Polaków jest wywożony do laboratoriów w Chinach

10.05.2018
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w czwartek druzgocący raport dotyczący rynku badań genetycznych. Wynika z niego, że skontrolowane laboratoria nie gwarantowały pełnego bezpieczeństwa danych genetycznych pacjentów na każdym etapie wykonywania badania. Zdaniem NIK ponieważ nie ma kompleksowych regulacji i brakuje nadzoru nad obszarem genetyki, istnieje wysokie ryzyko pomyłek oraz błędnej interpretacji wyników, a także niewystarczającej ochrony danych genetycznych osób badanych. O wynikach raportu rozmawiamy z Ewą Światkowską, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Więcej

Gdy podniesiemy wynagrodzenia lekarzy specjalistów, wzrosną stawki za dyżury

09.05.2018
We wtorek po południu został przekazany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on wprowadzenie znaczącego wzrostu wynagrodzeń dla lekarzy specjalistów i rezydentów. Pytamy Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego, jakie to może powodować zagrożenia?
Więcej

RODO: Jakie prawa daje pacjentowi i jak je realizować?

09.05.2018
RODO oznacza utrudnienia dla placówek medycznych, bo pacjentom daje nowe prawa. Zdaniem radcy prawnego Macieja Łokaja wnioski pacjentów mogą skutkować koniecznością przygotowania kopii całej dokumentacji. Zdaniem radcy prawnego, co do zasady, pierwsze żądanie kopii danych - uzasadnione i nienadmierne - jest nieodpłatne. Każde kolejne podlega już „rozsądnej” opłacie.
Więcej

Porozumienie Zielonogórskie nie rekomenduje udziału w pilotażu POZ Plus, bo w obecnym kształcie to „porażka”

25.04.2018
Porozumienie Zielonogórskie, zrzeszające przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej, stomatologii, rehabilitacji i psychiatrii w piętnastu województwach negatywnie ocenia wdrażany program pilotażowy opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej POZ Plus i nie rekomenduje członkom Federacji, by brali w nim udział. O tym, jakie błędy merytoryczne zawiera pilotaż rozmawiamy z Andrzejem Zapaśnikiem, ekspertem Porozumienia Zielonogórskiego.
Więcej

Analiza nowej listy leków refundowanych: Po 1 maja seniorzy dostaną dostęp do kolejnych 30 terapii

24.04.2018
Projekt listy majowej przynosi bardzo znaczące zmiany listy leków dla Seniorów - od 1 maja pacjenci po 75 roku życia uzyskają bezpłatny dostęp do kolejnych 30 terapii, które mają zastosowanie m.in. w leczeniu chorób układu oddechowego (astma i POChP), schorzeń zapalnych jelit, niedoczynności tarczycy, chorób reumatycznych i neurologicznych oraz w terapiach przeciwzakrzepowych i przeciwbólowych.
Więcej

RODO: Kiedy pacjent może uzyskać bezpłatnie kopię danych zawartych w dokumentacji medycznej?

23.04.2018
Podmiot wykonujący działalność leczniczą jest zobowiązany dostarczyć osobie, której dane dotyczą, kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu, przy czym pierwsza kopia powinna zostać udostępniona bezpłatnie. Co oznacza ten obowiązek dla placówek ochrony zdrowia tłumaczy Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. 
Więcej

Raport "E-zdrowie oczami Polaków": 15 minut na biurokrację, 5 minut dla pacjenta

18.04.2018
15 minut przeciętnie przeznacza lekarz w czasie wizyty na czynności organizacyjne takie jak wypisanie recepty, zwolnienia, zapoznanie się z historią choroby i wynikami – wynika z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”. To oznacza, że na zbadanie pacjenta zostaje 5 minut. Skrócić czas przeznaczony na biurokrację może cyfryzacja służby zdrowia.
Więcej
1  2  3  4  5    175

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł