Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Samorząd lekarski: nasze postulaty są cały czas aktualne

Naczelna Rada Lekarska przypomniała, że postulaty samorządu dotyczące zmian w systemie ochrony zdrowia są cały czas aktualne, pomimo porozumienia podpisanego przez ministra zdrowia z rezydentami. Prezes Rady Maciej Hamankiewicz podkreśla, że rezydenci nie reprezentują całego środowiska lekarzy.
Warto wiedzieć: Lekarze domagają się także wprowadzenia kryteriów jakościowych w systemie ochrony zdrowia oraz zdjęcia z lekarzy i lekarzy dentystów obowiązku określenia na recepcie poziomu odpłatności leku.
Dla lekarzy

Postulaty samorządu lekarskiego dotyczą między innymi wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do wysokości 6,8 procenta PKB i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych lekarzy, ustalenia minimalnego wynagrodzenia lekarzy w wysokości dwukrotnej średniej krajowej dla lekarza bez specjalizacji oraz trzykrotnej średniej krajowej dla lekarza specjalisty czy zwiększenia limitów przyjęć na studia medyczne.

Izba lekarska postuluje także ograniczenie przez lekarzy gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych do 48 godzin tygodniowo, ograniczenie łączenia dyżurów medycznych w ramach różnych komórek organizacyjnych szpitala oraz zagwarantowanie lekarzom możliwości realizacji ustawowego obowiązku doskonalenia ustawicznego w ramach płatnego urlopu szkoleniowego.

  Hamankiewicz: rezydenci nie mogą się wypowiadać w sprawie całego środowiska lekarskiego Hamankiewicz: rezydenci nie mogą się wypowiadać w sprawie całego środowiska lekarskiego 09-02-2018 Szkolenie

Poza tym postulaty samorządy dotyczą dookreślenia koszyka świadczeń gwarantowanych. Według stanowiska Krajowego Zjazdu Lekarzy w tej sprawie analiza kosztów świadczeń oraz sposób wyceny powinna obejmować wartości punktu w poszczególnych katalogach w zależności od województwa, wartości punktu w odniesieniu do tych samych procedur realizowanych przez wszystkie podmioty świadczące usługi dla każdego z województw, sposobu naliczania kosztów pracy w wartości punktu oraz sposobu naliczania kosztów materiałowych, amortyzacji i sterylizacji sprzętu w wartości punktu dla procedur usprzętowionych.

Lekarze domagają się także wprowadzenia kryteriów jakościowych w systemie ochrony zdrowia oraz zdjęcia z lekarzy i lekarzy dentystów obowiązku określenia na recepcie poziomu odpłatności leku.

  Dowiedz się więcej 116,10
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

 

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Bioetyka dla lekarzy

Publikacja jest zwięzłym przewodnikiem pomocnym lekarzowi w podejmowaniu trudnych decyzji i...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz

Prezentowana książka to drugie, zmienione i rozszerzone, wydanie komentarza do ustawy o zawodach...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Prawa lekarza. Zarys problematyki

W książce omówiono całokształt regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu lekarza,...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

NRL: placówki poza siecią dyskryminowane w przepisach dotyczących harmonogramu świadczeń

10-01-2018
Naczelna Rada Lekarska stwierdziła, że w rozporządzeniu dotyczącym zmian w harmonogramie pracy personelu nierówno traktowane są szpitale, które znalazły się w sieci i te, które są poza siecią. Rada negatywnie oceniła większość regulacji zawartych w projekcie rozporządzenia.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Compliance - lepiej zapobiegać nieprawidłowościom niż usuwać skutki