Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Brak zasad stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach

Przepisy określające zasady używania przymusu bezpośredniegodotyczą tylkoszpitali psychiatrycznych, może do doprowadzić w pozostałych placówkach do łamania praw pacjenta.

W Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy 84-letnia pacjentka oddziału wewnętrznego została przywiązana do łóżka. Zdjęcia chorej skrępowanej skórzanymi rzemieniami dotarły do mediów. Władze szpitala tłumaczą, że pacjentka była agresywna i dla jej dobra, jak i innych chorych z tej sali, trzeba było ją skrępować.

Inni lekarze mają jednak wątpliwości.

– Procedury są niejasne, a są sytuacje, kiedy lekarz musi wybierać między ograniczeniem swobody pacjenta a jego bezpieczeństwem – podkreśla Wojciech Konieczny, wicedyrektor ds. lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie.

Do szpitali ogólnych trafiają bowiem pacjenci, którzy zachowują się agresywnie i nie ma z nimi kontaktu. Czasowe unieruchomienie takiej osoby, np. po to, aby założyć jej cewnik lub podać lek przez wenflon, jest użyciem przymusu bezpośredniego. Problem w tym, że nie jest jasne, jak go stosować, ponieważ przepisy określają to jedynie w odniesieniu do chorych leczonych w szpitalach psychiatrycznych. Reguluje to ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 231, poz. 1375). Także szpitale ogólne powinny mieć określone zasady stosowania przymusu bezpośredniego. Jednak dyrektorzy takich placówek przyznają, że brak jest regulacji prawnych, na których mogliby się oprzeć, tworząc regulaminy.

Źródło: Gazeta Prawna

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Leksykon prawa medycznego

W publikacji w sposób encyklopedyczny wyjaśniono najważniejsze pojęcia z zakresu prawa medycznego i...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - Nowoczesna biblioteka wiedzy o zdrowiu LEX Biblioteka Ochrony...
Cena: 2335.77

Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych

W książce przedstawiono komentarze i glosy do orzeczeń sądowych odnoszących się do prawa...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

 

 

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Marketingowa wojna aptek