Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Brzeziny: nowatorska operacja ortopedyczna w szpitalu

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny (województwo łódzkie) wykonano nowatorską operację, w wyniku której naprawiono kość piszczelową u pacjentki, która w wypadku poważnie uszkodziła nogę. Dziury w kości piszczelowej w sąsiedztwie kolana zostały wypełnione fragmentami kości pobranymi z miednicy i sklejone z piszczelą chrząstką stawową w sprayu. 
Warto wiedzieć: Płynna chrząstka to jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych w ortopedii, może uzupełniać ubytki wielu tkanek, przy wszczepianiu fragmentów kości pomaga w przyjęciu się naturalnego implantu, jest używana do regeneracji chrząstki stawowej.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Pacjentka miała złamaną kość piszczelową w wielu miejscach, było to złamanie wieloodłamowe. Mimo kilku operacji nie udało jej się w całości odtworzyć – ubytki w piszczeli nie pozwalały na odzyskanie sprawności, dlatego nie mogła chodzić.

Zrekonstruowania uszkodzonej kości podjął się ortopeda ze szpitala w Brzezinach, doktor Grzegorz Sobieraj. Brakujące części piszczeli zastąpił fragmentami kości z miednicy pacjentki – to nietypowa i rzadko stosowana metoda leczenia.

Po zrekonstruowaniu ubytków i umocowaniu kostnego wypełnienia zostało ono dodatkowo sklejone z piszczelą chrząstką w płynie/sprayu (tzw. prechrząstką), którą po raz pierwszy w Polsce zastosowano i stosuje się tylko w szpitalu w Brzezinach. Prechrząstkę wykorzystano także do zregenerowania chrząstki stawu kolanowego u operowanej pacjentki.

Płynna chrząstka pomoże w zrośnięciu się kości miednicy i piszczeli. To jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych w ortopedii – chrząstką w płynie można uzupełniać powstałe wskutek urazu ubytki wielu tkanek, przy wszczepianiu fragmentów kości pomaga ona w przyjęciu się naturalnego implantu, jest też używana do regeneracji chrząstki stawowej.

- Chrząstkę w płynie przygotowuje się z osocza bogatopłytkowego z włóknikiem, nazywanego PRF (od angielskiego: platelet-rich fibrin), połączonego z komórkami macierzystymi pochodzenia szpikowego – wyjaśnia doktor Grzegorz Sobieraj z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w szpitalu w Brzezinach. – To bardzo szybko zastygający „płyn”, który wytwarzamy już w trakcie trwania zabiegu z krwi i szpiku pacjenta. Jego przygotowanie trwa około 45 minut.

„Cudowna mikstura” zwiera czynniki wzrostu, których źródłem jest osocze, a które stymulują regenerację i naprawę tkanek. Włóknik to proste białko, które wytrącając się z osocza krwi tworzy rusztowanie, na którym buduje się – w tym przypadku – struktura kości łączącej implanty z miednicy z piszczelą. W zespoleniu kości pomagają też komórki macierzyste stymulowane czynnikami wzrostu.

Zrastanie się kości miednicy i piszczeli potrwa 2 miesiące. Pacjentka odzyska pełną sprawność po 3-6 miesiącach.

Źródło: Szpital Brzeziny

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Leksykon prawa medycznego

W publikacji w sposób encyklopedyczny wyjaśniono najważniejsze pojęcia z zakresu prawa medycznego i...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

LEX Przychodnia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Przychodnia - profesjonalna pomoc prawna w przychodni. LEX Przychodnia to serwis dopasowany do...
Cena: 1077.48
Promocja: 0.00 zł

LEX Navigator Ochrona Środowiska - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Navigator Ochrona Środowiska Prawo Ochrony Środowiska przedstawione w formie interaktywnych...
Cena: 1815.48
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

Szpital w Brzezinach: modelowe rozwiązanie w zakresie organizacji

11-08-2014
Ta placówka to modelowe rozwiązanie w zakresie organizacji ochrony zdrowia polegające na partnerstwie pomiędzy lekarzami o najwyższym światowym poziomie i podmiotami odpowiedzialnymi za część organizacyjną i finansową mówi Adam Dziki, którego spółka w roku 2013 stała się współwłaścicielem szpitala w Brzezinach.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Brzeziny: szpital testuje urządzenie dla pacjentów poddawanych chemioterapii