Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bytom: pionierska operacja w szpitalu wojewódzkim

Dla lekarzy Dla menedżerów
Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wszczepili pacjentowi z hemofilią endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg w regionie. Operacja wiązała się z dużym ryzykiem, jednak zdaniem specjalistów była jedynym sposobem na ułatwienie choremu sprawniejszego poruszania się. 

60-letni pacjent bytomskiego szpitala cierpi na ciężką postać hemofilii typu B. Dodatkowo obciążony jest wirusem HCV.

- Wystąpiła tu bardzo duża destrukcja kości i stawów. Żeby pomóc pacjentowi, musieliśmy zastosować odpowiedni rodzaj implantu, który lepiej od implantów standardowych mocuje się w kości – wyjaśnia Jacek Szpunar, kierownik oddziału ortopedii WSS nr 4 w Bytomiu. Do tej pory cierpiący na hemofilię pacjenci z całej Polski na wszczepienie endoprotezy musieli jeździć do Warszawy i Krakowa. Teraz otwiera się przed nimi szansa wykonywania takich operacji na Śląsku.

  Dowiedz się więcej 59,00
Zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Taka proteza jest droższa od standardowych. Kosztuje około 16 tys. zł, tymczasem koszt standardowych mieści się przedziale od 4 do 6 tys. zł. Sama operacja była wieloetapowa. Zanim bytomscy lekarze przystąpili do zabiegu, najpierw podali pacjentowi dożylnie czynnik krzepnięcia, po czym próbka z krwią trafiła do katowickiej kliniki. Tam została przebadana. Lekarze rozpoczęli zabieg dopiero po decyzji hematologów, że poziom krzepnięcia krwi jest odpowiedni. Zabieg był przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, pod ścisłą kontrolą hematologa. Tego typu zabiegi są trudne, gdyż niosą ryzyko powikłań. \

Hemofilia to rzadka choroba, na którą cierpi jedna na 10 tysięcy osób. Z powodu niskiego poziomu czynników krzepnięcia często dochodzi do wylewów krwi do mięśni i stawów (kolanowe, skokowe, łokciowe). Wylewy powodują uszkodzenie chrząstki stawowej, przyspieszając rozwój zmian zwyrodnieniowych, a stawy przestają funkcjonować.Źródło: www.slaskie.pl
 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - Nowoczesna biblioteka wiedzy o zdrowiu LEX Biblioteka Ochrony...
Cena: 2335.77

Zdrowie publiczne

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.: wybrane...
Cena: 139.00

LEX Navigator Ochrona Środowiska - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Navigator Ochrona Środowiska Prawo Ochrony Środowiska przedstawione w formie interaktywnych...
Cena: 1815.48
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

Hemofilia: chorzy boją się o ciągłość leczenia

18-04-2014
Cierpienie, uszkodzenia stawów, inwalidztwo i zagrożenie życia takie mogą być skutki zmniejszenia przez Ministerstwo Zdrowia o połowę nakładów na program leczenia hemofilii oceniają pacjenci i lekarze. Resort obiecuje, że zapewni ciągłość finansowania programu.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącej e-papierosów