Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bytom: pionierska operacja w szpitalu wojewódzkim

Dla lekarzy Dla menedżerów
Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wszczepili pacjentowi z hemofilią endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg w regionie. Operacja wiązała się z dużym ryzykiem, jednak zdaniem specjalistów była jedynym sposobem na ułatwienie choremu sprawniejszego poruszania się. 

60-letni pacjent bytomskiego szpitala cierpi na ciężką postać hemofilii typu B. Dodatkowo obciążony jest wirusem HCV.

- Wystąpiła tu bardzo duża destrukcja kości i stawów. Żeby pomóc pacjentowi, musieliśmy zastosować odpowiedni rodzaj implantu, który lepiej od implantów standardowych mocuje się w kości – wyjaśnia Jacek Szpunar, kierownik oddziału ortopedii WSS nr 4 w Bytomiu. Do tej pory cierpiący na hemofilię pacjenci z całej Polski na wszczepienie endoprotezy musieli jeździć do Warszawy i Krakowa. Teraz otwiera się przed nimi szansa wykonywania takich operacji na Śląsku.

 

Taka proteza jest droższa od standardowych. Kosztuje około 16 tys. zł, tymczasem koszt standardowych mieści się przedziale od 4 do 6 tys. zł. Sama operacja była wieloetapowa. Zanim bytomscy lekarze przystąpili do zabiegu, najpierw podali pacjentowi dożylnie czynnik krzepnięcia, po czym próbka z krwią trafiła do katowickiej kliniki. Tam została przebadana. Lekarze rozpoczęli zabieg dopiero po decyzji hematologów, że poziom krzepnięcia krwi jest odpowiedni. Zabieg był przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, pod ścisłą kontrolą hematologa. Tego typu zabiegi są trudne, gdyż niosą ryzyko powikłań. \

Hemofilia to rzadka choroba, na którą cierpi jedna na 10 tysięcy osób. Z powodu niskiego poziomu czynników krzepnięcia często dochodzi do wylewów krwi do mięśni i stawów (kolanowe, skokowe, łokciowe). Wylewy powodują uszkodzenie chrząstki stawowej, przyspieszając rozwój zmian zwyrodnieniowych, a stawy przestają funkcjonować.Źródło: www.slaskie.pl
 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Więcej na temat

Hemofilia: chorzy boją się o ciągłość leczenia

18-04-2014
Cierpienie, uszkodzenia stawów, inwalidztwo i zagrożenie życia takie mogą być skutki zmniejszenia przez Ministerstwo Zdrowia o połowę nakładów na program leczenia hemofilii oceniają pacjenci i lekarze. Resort obiecuje, że zapewni ciągłość finansowania programu.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącej e-papierosów