Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bytom: szpital wojewódzki ma neuronawigację

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu ma nowe urządzenie – StealthStation S7 z wysokiej klasy aparatem ultrasonograficznym i ramą stereotaktyczną. Dzięki tej aparaturze neurochirurdzy mogą precyzyjnie zaplanować i przeprowadzić skomplikowane operacje mózgu i kręgosłupa. 
Warto wiedzieć: Neuronawigacja jest od dawna stosowana w Europie. W Polsce zaopatruje się w nią coraz więcej ośrodków neurochirurgicznych. Jest również pomocna w leczeniu skomplikowanych schorzeń kręgosłupa.
Dla lekarzy Dla pielęgniarek Dla menedżerów

Dla pacjentów użycie neuronawigacji oznacza mniejsze ryzyko powikłań a także, często, uniknięcie kalectwa. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń w kraju. Posiada zintegrowany aparat ultrasonograficzny, można dzięki niemu wykonać też stereotaktyczną biopsję czy umiejscowić elektrody do głębokiej stymulacji mózgu.

Urządzenie pozwala na stworzenie modelu mózgu pacjenta w wirtualnej przestrzeni. Daje możliwość nałożenia na siebie kilku badań takich jak traktografia (wskazuje szlaki mózgowe, którymi przekazywane są informacje w mózgu, których nie może uszkodzić chirurg), funkcjonalny rezonans (obrazuje ośrodki takie jak mowa, ruch, czucie, widzenie) czy angiografia tomografii komputerowej (daje obraz unaczynienia mózgu). Jest połączony z wewnętrzną siecią informatyczną, przez co lekarze mają dostęp do wcześniejszych badań rentgenowskich pacjenta.

- To urządzenie dokładnie naprowadza chirurga na cel – mówi Jerzy Pieniążek, neurochirurg, ordynator oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii WSS nr 4 w Bytomiu. – Bez neuronawigacji lekarz musi polegać na swojej wyobraźni przestrzennej. Jeśli guz jest niewielki i głęboko umiejscowiony, trzeba liczyć się z tym, że docierając do niego, niepotrzebnie penetruje się korę mózgową.

Bazując na doświadczeniu chirurga, można guza zoperować, ale nawigacja daje komfort, że wiadomo, gdzie on jest. Zmniejsza się ryzyko przecięcia nerwów odpowiedzialnych za ważne funkcje życiowe. Zaletą neuronawigacji jest też między innymi możliwość wykonania wykonywanie biopsji. Kiedyś, żeby dostać się do guza i wykonać biopsję, trzeba było wykonać skomplikowane obliczenia na ramie stereotaktycznej, co wydłużało czas diagnozy. Teraz pacjent może mieć wykonaną biopsję natychmiast po wykonaniu badania tomografem lub rezonansem magnetycznym.

Urządzenie kosztowało około 1,5 mln zł. Zakup został sfinansowany z budżetu województwa śląskiego.

Źródło: www.slaskie.pl
 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Więcej na temat

Bytom: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 z certyfikatem „Szpital bez bólu”

16-01-2016
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu otrzymał certyfikat Szpital bez bólu, który przyznawany jest przez Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Śląskie: 4 mln zł na zakup 10 nowych karetek