Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Łódzkie: kilkuset lekarzy z regionu wypowiedziało klauzulę opt-out

Ponad 700 lekarzy z regionu łódzkiego zadeklarowało wypowiedzenie klauzuli opt-out w ramach protestu w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie do 6,8 procenta PKB - podał koordynator protestu na tym terenie. Urząd Wojewódzki w Łodzi ma dotąd informacje o wypowiedzeniu 573 umów.
W ramach topiku:
Zarządzanie personelem
Warto wiedzieć: Wsparcia medykom udzieliła między innymi  Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Oznacza to, że w styczniu 2018 roku szpitale mogą mieć problemy z zapewnieniem pacjentom właściwej opieki.

- W Łódzkiem klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 700 lekarzy i ta liczba wciąż rośnie. Osoby początkowo niechętne protestowi dołączają do nas. Szacujemy, że wypowiedzenia w regionie łódzkim stanowią prawie jedną czwartą wszystkich wypowiedzeń w kraju – podał lekarz Jan Czarnecki, koordynator wypowiadania klauzul opt-out i redukcji czasu pracy środowiska lekarskiego w woj. łódzkim.

Jak powiedział, wypowiedzenia dotyczą 16 z 45 szpitali w Łódzkiem. Dodał, że skala zjawiska prawdopodobnie jest większa, ponieważ nie wszyscy lekarze pracują w ramach klauzuli opt-out.

- Oni nie mają czego wypowiedzieć, jednakże redukują czas pracy w innych niż podstawowe miejsca pracy, jak np. nocna i świąteczna pomoc lekarska czy podstawowa opieka zdrowotna. Nasza akcja zacznie się w styczniu i wtedy będziemy mówić o jej wymiernych rezultatach - zaznaczył.

Przedstawiciele protestujących lekarzy spotkali się w środę 6 grudnia 2017 roku na konferencji prasowej przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jest jednym z największych szpitali w kraju; wypowiedzenie klauzuli opt-out złożyło już ponad 180 z 400 pracujących w ICZMP lekarzy.

Klauzula opt-out to wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może ją cofnąć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, informując o tym pracodawcę na piśmie. Działania takie zapowiedzieli w październiku rezydenci, którzy prowadzili protest w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek płac.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski podał, że w całym kraju do tej formy protestu dołączyły się ponad 3 tysiące osób, które od 1 stycznia 2018 roku będą pracowały bez klauzuli opt-out.

Z kolei Czarnecki przypomniał, że w 2004 roku, gdy wprowadzano klauzulę opt-out, kraje członkowskie UE dały sobie siedem lat na uzupełnienie niedoborów kadr i zlikwidowanie klauzuli. Zaznaczył też, że w związku z tym ochrona zdrowia w Polsce od sześciu lat żyje na kredyt.

Podstawowy postulat protestujących medyków to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procenta PKB. Wsparcia medykom udzieliła między innymi  Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

  Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę opt-out Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę opt-out 30-11-2017 Szkolenie

- OZZL daje protestującym pełne wsparcie - większość tych akcji jest organizowana przez nasze oddziały terenowe, które są w szpitalach. Wspieramy ich prawnie, organizacyjnie i tworzymy fundusz wspierający lekarzy, którzy przez protest utracą część zarobków. Mamy sygnały z całej Polski, że są próby wywierania nacisku na lekarzy; reagujemy na to wsparciem prawnym – podkreślił rzecznik OZZL Marcin Kasierski.

Liczbę wypowiedzeń umów opt-out monitoruje również Urząd Wojewódzki w Łodzi – z danych przekazanych przez dyrekcje szpitali wynika, że wypowiedziano 573 umowy. Złożyli je rezydenci i inni lekarze ze szpitali w Łodzi – ICZMP, im. Kopernika, im. Pirogowa, im. WAM oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, a także ze szpitalu w Sieradzu, Zgierzu i Bełchatowie.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska, we wtorek 5 grudnia 2017 roku wojewoda Zbigniew Rau spotkał się z dyrektorami tych szpitali, by przeanalizować sytuację pod kątem zagrożenia dla pacjentów. Na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje. (pap)

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Zdrowie publiczne

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.: wybrane...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Zarządzanie podmiotem leczniczym akredytowanym

Sieć szpitali akredytowanych to wysokospecjalistyczne, dobrze zarządzane podmioty lecznicze,...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Więcej na temat

Opinie o lekarzach w internecie – potrzebne, ale z dystansem

05-12-2017
80 procent pacjentów poszukuje informacji o lekarzu w Internecie, a 75 procent sugeruje się opinią innych przy jego wyborze – wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez portal RankingLekarzy.pl. Według lekarzy i placówek do opinii tych trzeba podchodzić z dystansem.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Naukowcy, producenci i handlowcy będą działać na rzecz jakości produktów spożywczych