Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Łódzkie: kilkuset lekarzy z regionu wypowiedziało klauzulę opt-out

Ponad 700 lekarzy z regionu łódzkiego zadeklarowało wypowiedzenie klauzuli opt-out w ramach protestu w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie do 6,8 procenta PKB - podał koordynator protestu na tym terenie. Urząd Wojewódzki w Łodzi ma dotąd informacje o wypowiedzeniu 573 umów.
W ramach topiku:
Zarządzanie personelem
Warto wiedzieć: Wsparcia medykom udzieliła między innymi  Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Oznacza to, że w styczniu 2018 roku szpitale mogą mieć problemy z zapewnieniem pacjentom właściwej opieki.

- W Łódzkiem klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 700 lekarzy i ta liczba wciąż rośnie. Osoby początkowo niechętne protestowi dołączają do nas. Szacujemy, że wypowiedzenia w regionie łódzkim stanowią prawie jedną czwartą wszystkich wypowiedzeń w kraju – podał lekarz Jan Czarnecki, koordynator wypowiadania klauzul opt-out i redukcji czasu pracy środowiska lekarskiego w woj. łódzkim.

Jak powiedział, wypowiedzenia dotyczą 16 z 45 szpitali w Łódzkiem. Dodał, że skala zjawiska prawdopodobnie jest większa, ponieważ nie wszyscy lekarze pracują w ramach klauzuli opt-out.

- Oni nie mają czego wypowiedzieć, jednakże redukują czas pracy w innych niż podstawowe miejsca pracy, jak np. nocna i świąteczna pomoc lekarska czy podstawowa opieka zdrowotna. Nasza akcja zacznie się w styczniu i wtedy będziemy mówić o jej wymiernych rezultatach - zaznaczył.

Przedstawiciele protestujących lekarzy spotkali się w środę 6 grudnia 2017 roku na konferencji prasowej przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jest jednym z największych szpitali w kraju; wypowiedzenie klauzuli opt-out złożyło już ponad 180 z 400 pracujących w ICZMP lekarzy.

Klauzula opt-out to wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może ją cofnąć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, informując o tym pracodawcę na piśmie. Działania takie zapowiedzieli w październiku rezydenci, którzy prowadzili protest w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek płac.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski podał, że w całym kraju do tej formy protestu dołączyły się ponad 3 tysiące osób, które od 1 stycznia 2018 roku będą pracowały bez klauzuli opt-out.

Z kolei Czarnecki przypomniał, że w 2004 roku, gdy wprowadzano klauzulę opt-out, kraje członkowskie UE dały sobie siedem lat na uzupełnienie niedoborów kadr i zlikwidowanie klauzuli. Zaznaczył też, że w związku z tym ochrona zdrowia w Polsce od sześciu lat żyje na kredyt.

Podstawowy postulat protestujących medyków to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procenta PKB. Wsparcia medykom udzieliła między innymi  Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

  Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę opt-out Coraz więcej lekarzy wypowiada klauzulę opt-out 30-11-2017 Szkolenie

- OZZL daje protestującym pełne wsparcie - większość tych akcji jest organizowana przez nasze oddziały terenowe, które są w szpitalach. Wspieramy ich prawnie, organizacyjnie i tworzymy fundusz wspierający lekarzy, którzy przez protest utracą część zarobków. Mamy sygnały z całej Polski, że są próby wywierania nacisku na lekarzy; reagujemy na to wsparciem prawnym – podkreślił rzecznik OZZL Marcin Kasierski.

Liczbę wypowiedzeń umów opt-out monitoruje również Urząd Wojewódzki w Łodzi – z danych przekazanych przez dyrekcje szpitali wynika, że wypowiedziano 573 umowy. Złożyli je rezydenci i inni lekarze ze szpitali w Łodzi – ICZMP, im. Kopernika, im. Pirogowa, im. WAM oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, a także ze szpitalu w Sieradzu, Zgierzu i Bełchatowie.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska, we wtorek 5 grudnia 2017 roku wojewoda Zbigniew Rau spotkał się z dyrektorami tych szpitali, by przeanalizować sytuację pod kątem zagrożenia dla pacjentów. Na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje. (pap)

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Opinie o lekarzach w internecie – potrzebne, ale z dystansem

05-12-2017
80 procent pacjentów poszukuje informacji o lekarzu w Internecie, a 75 procent sugeruje się opinią innych przy jego wyborze – wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez portal RankingLekarzy.pl. Według lekarzy i placówek do opinii tych trzeba podchodzić z dystansem.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Naukowcy, producenci i handlowcy będą działać na rzecz jakości produktów spożywczych