Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

NSA: naruszono zbiorowe prawa pacjentów, bo nie mieli dostępu do dokumentacji medycznej

Przychodnia ze Śląska straciła kontrolę nad dokumentacją medyczną, bo zalegała z czynszem i właściciel budynku wymienił zamki w drzwiach. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego to spowodowało naruszenie zbiorowych praw pacjentów.

Tym samym NSA potwierdził decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie naruszenia zbiorowych praw pacjenta przez przychodnię z Siemianowic Śląskich, uwzględniając tym samym skargę kasacyjną Rzecznika Praw Pacjenta od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sprawa dotyczyła przychodni, której właściciele popadli w spór cywilny z wynajmującym. Właściciel budynku, nie otrzymawszy od przychodni czynszu, wymienił zamki, zajął mienie, w tym urządzenia do badań i dokumentację medyczną pacjentów oraz uniemożliwił wejście do poradni.

Więcej na temat zasad udostępniania informacji o stanie zdrowia pacjenta zawartych w dokumentacji medycznej czytaj tutaj>>

Pacjenci informowali Rzecznika Praw Pacjenta, że w związku z zaistniałą sytuacją od kwietnia 2016 r. nie mogą uzyskać swojej dokumentacji medycznej. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Rzecznik Praw Pacjenta uznał, iż podmiot leczniczy nie zabezpieczył w prawidłowy sposób dokumentacji medycznej pacjentów, a swoją uwagę skupił głównie na konflikcie z właścicielem budynku.

Podmiot leczniczy ma obowiązek zabezpieczyć dokumentację medyczną

Rzecznik uznał, że w sprawie doszło do stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie był innego zdania i uznał, że podmiot leczniczy nie jest sprawcą czynu naruszającego zbiorowe prawa pacjentów do dokumentacji medycznej. Zdaniem sądu nie można mu tego zarzucić, bo dokumentacja znalazła się we władaniu osoby trzeciej bez zgody i woli podmiotu leczniczego.

NSA ostatecznie przyznał rację RPP. Przypomniał, że podmiot leczniczy ma obowiązek zabezpieczenia dokumentacji medycznej. Jak podkreślił sąd, podmiot medyczny powinien prowadzić swoją działalność jak każdy rozsądny człowiek i zabezpieczyć się przed jej negatywnymi skutkami.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Zdaniem NSA, gdy podmiot medyczny utracił dokumentację medyczną, musi próbować je odzyskać.

NSA zgodził się z rzecznikiem, że zachowanie przychodni nie może powodować negatywnych skutków dla pacjentów. Uznał, że sprawa ta powinna być przestrogą dla innych podmiotów leczniczych, które pozostają w konflikcie z właścicielem wynajmowanej nieruchomości (budynków przychodni).

O obowiązku udostępnienia dokumentacji medycznej "bez zbędnej zwłoki" piszemy tutaj>> 

Sygnatura akt: II OSK 69/18

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Komercjalizacja szpitali i jej skutki w świetle przepisów polskiego prawa gospodarczego

Prezentowana publikacja stanowi pierwsze na polskim rynku wydawniczym kompleksowe omówienie...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Zarządzanie ewolucyjnymi zmianami w szpitalach publicznych. Teoria i praktyka

W książce ukazano menedżerską perspektywę zarządzania zmianami w publicznych podmiotach ochrony...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

Rzecznik praw dziecka: opłaty za pobyt rodziców w szpitalu do zmiany

15-03-2018
Rodzice hospitalizowanych dzieci muszą mierzyć się z szeregiem problemów m.in. pobieraniem przez szpitale opłat za pobyt bliskich – wskazał w czwartek Rzecznik Praw Dziecka w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy. RPD zwrócił się o rozważenie inicjatywy ustawodawczej.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

NIK o jedzeniu w szpitalach: kiepska jakość surowców, trzeba wprowadzić normy wyżywienia