Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bytom: powstało Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

W Bytomiu otwarto 24 listopada 2016 roku Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, działające na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2. Koszt inwestycji wyniósł 23 mln zł.
Warto wiedzieć: Centrum powstało w miejscu starego Bloku 5 A. Zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. Na bloku porodowym powstało pięć sal, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek.
Dla lekarzy Dla pielęgniarek Dla menedżerów

Zespół specjalistów bytomskiego ośrodka zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. To jedyny w Polsce ośrodek, w którym są przeprowadzane operacje na płodzie jeszcze w łonie matki, u dzieci z rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo–rdzeniową. Operacje te dają dziecku szansę na większą sprawność intelektualną i ruchową po przyjściu na świat.

- Spełniamy marzenia. Włożyliśmy serce w to, żeby wszystko wyglądało tu tak, jak sami chcielibyśmy być goszczeni w szpitalu. Mam nadzieję, że te warunki przełożą się na komfort psychiczny pacjentek, które będą się tu czuły spokojnie, bezpiecznie, pewnie – powiedziała dziennikarzom dyrektor szpitala Kornelia Cieśla.

- Ten budynek stwarza zdecydowanie inne warunki pracy dla personelu i pobytu pacjentek, spełnia standardy nowoczesnej medycyny. Poszerzamy jeszcze działalność oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka. Na tym oddziale będzie więcej stanowisk reanimacyjnych dla dzieci, będziemy mogli przyjmować jeszcze więcej pacjentek z patologią ciąży, co z pewnością przyczyni się do obniżenia wskaźników umieralności noworodków – powiedziała kierownik oddziału profesor Anita Olejek.

Liczące 5 kondygnacji Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstało w miejscu starego Bloku 5 A. Zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. Na bloku porodowym powstało pięć sal porodowych, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek. Do dyspozycji pacjentek przekazano 12 sal dwuosobowych i 1 salę jednoosobową z wydzielonymi łazienkami. Wszystkie pokoje są kolorowe i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Są fotele z masażem łagodzącym ból porodowy i fotele do "kangurowania" dziecka po porodzie.

Nowoczesny system dezynfekcji został zakupiony za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych warunków. Utrzymanie higieny ułatwiają też podłogi wykonane z antystatycznej żywicy.

Koszt inwestycji wyniósł około 23 mln zł wraz z wartością nowo zakupionego sprzętu i nowoczesnej aparatury medycznej. 8,5 mln zł przekazało Ministerstwo Finansów, 8 mln zł pochodziło z budżetu województwa śląskiego, a pozostałą część stanowiły środki własne szpitala.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

 

Jak podaje placówka, obecnie 70 procent porodów w klinice to porody ciąż wysokiego ryzyka. Odsetek cięć cesarskich wynosi około 54 procent, co jest związane z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych.

11 lat temu profesor Anita Olejek wraz z chirurgiem dziecięcym profesorem Januszem Bohosiewiczem i zespołem lekarzy oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej wykonali pierwszą w Polsce operację na płodzie w łonie matki, polegającą na usunięciu przepukliny oponowo-rdzeniowej u jeszcze nienarodzonego dziecka.

- Dotychczas wykonaliśmy 95 takich operacji. Żaden inny ośrodek w Europie nie ma takiego doświadczenia. Uzyskujemy dobre wyniki terapeutyczne. Chcemy rozwinąć terapię płodu jeszcze bardziej – mówiła profesor Olejek.(pap)

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Bytom: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 z certyfikatem „Szpital bez bólu”

16-01-2016
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu otrzymał certyfikat Szpital bez bólu, który przyznawany jest przez Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Radziwiłł: niskie finansowanie powoduje problemy ochrony zdrowia