W Senacie w środę odbędzie się głosowanie ws. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Wcześniej posiedzenie komisji zdrowia w tej sprawie odbyło się 29 listopada. Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast mniejszość komisji zgłosiła wniosek o dojście do 6 proc. na finansowanie służby zdrowia w roku 2021.

 

PO chce, by "w latach 2018–2021 środki na finansowanie ochrony zdrowia corocznie zwiększały się o kwotę w wysokości nie niższej niż 6,7 mln zł”.

Zdaniem senatora Tomasz Grodzkiego (PO) dojście do 6 proc. PKB dopiero w roku 2025 spowoduje, "że tego sukcesu za bardzo nie odczujemy". "Dlatego Platforma składa poprawkę, aby dojść do tych 6 proc. w ciągu czterech lat" - mówił Grodzki na wtorkowym posiedzeniu Senatu.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.

Sejm uchwalił te zmiany na posiedzeniu 24 listopada. Mają one na celu poszerzenie dostępu do świadczeń gwarantowanych opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, do których są najdłuższe kolejki. (PAP)