Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Poznań: pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej w terapii arytmii

10 i 11 października 2017 roku w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego przeprowadzone zostały pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej.
Warto wiedzieć: Profesor Miguel Valderrábano, który wraz z lekarzami z UM w Poznaniu przeprowadził zabiegi, jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston oraz ekspertem w zakresie tej metody leczenia arytmii komorowej.
Dla lekarzy

Wykonał je ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca, profesor Miguel Valderrábano z Houston (Texas, USA) z zespołem kardiologów-elektrofizjologów I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu.

– Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat – w tym także w Polsce – metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową. W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu – mówi dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii – stąd termin: ablacja alkoholowa. – tłumaczy profesor Krzysztof Błaszyk.

W Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg wykonano w celu uzupełnienia wcześniej wykonanej izolacji żył płucnych.

  Poznań: innowacyjna endoproteza łokcia wszczepiona 84-letniej pacjentce 14-01-2016 Szkolenie

– Zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie – mówi profesor Krzysztof Błaszyk. – Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio na przykład w leczeniu kardiomiopatii przerostowej – tłumaczy profesor Błaszyk.

Profesor Miguel Valderrábano, który wraz z lekarzami z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.

 

Źródło: CluerPR

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Więcej na temat

Katowice: nowatorski zabieg ablacji u ciężarnej z zagrożeniem życia

05-10-2016
Pionierski zabieg ablacji arytmii lewoprzedsionkowej u ciężarnej bez użycia promieniowania rentgenowskiego wykonali z powodzeniem lekarze I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach, kierowani przez profesor Katarzynę Mizię-Stec.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Bochenek: czekamy na odpowiedź lekarzy; liczymy na otwartość i rozmowy