Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Tarnów: powstanie Laboratorium E-zdrowia

Dla lekarzy Dla pielęgniarek Dla farmaceutów
Najnowsze rozwiązania e-zdrowia, w tym między innymi elektroniczna dokumentacja medyczna, telemedycyna i teleopieka oraz aplikacje na smartfony, będą rozwijane, testowane i projektowane w Tarnowie. Naukowcy, studenci, lekarze, personel medyczny już wkrótce będą mogli korzystać z Laboratorium E-Zdrowia, które powstanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Umowę o współpracy w tej sprawie podpisała uczelnia ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska – Koordynatorem Klastra Medycznego MedCluster, Kamsoft S.A., szpitalem im. E. Szczeklika i CenterMed.

- Dzięki projektowi staniemy się nowoczesnym centrum kształcenia kadr medycznych - podkreśla rektor PWSZ w Tarnowie prof. dr hab. Stanisław Komornicki.

W szkole ruszy między innymi wirtualna przychodnia i szpital oraz zaplecze informatyczne. - To będzie najlepszy poligon doświadczalny - wyjaśnia Andrzej Witek, prezes Centermed i Stowarzyszenia Medycyna Polska tworzącego Klaster Medyczny Medcluster.

Projekt ma otwartą formułę, po krótkim pilotażu do współpracy zaproszone zostaną inne placówki medyczne.

- Tarnów ma szanse znaleźć się w grupie liderów europejskich miast tworzących e-miasta zdrowia. U nas z e-zdrowia będą mogli się szkolić się pracownicy sektora medycznego z Polski w tym w postaci e-learningu - dodaje prezes Klastra Medycznego Medcluster.

Czytaj: MZ: na dokończenie budowy platformy e-zdrowie w 2015 roku trzeba dodatkowo 80 mln zł >>>

 

Oprogramowanie i wsparcie technologiczne w Laboratorium E-Zdrowia zapewni spółka Kamsoft S.A., która od lat tworzy dla szpitali, przychodni, aptek programy informatyczne. W ramach programu OSOZ-u- Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia już teraz pacjenci  rejestrują się przez internet, mają swoje konto zdrowia gdzie gromadzone są wszystkie dane medyczne w bezpieczny sposób, mogą sprawdzać wyniki badań.

- Tymi doświadczeniami podzielimy się ze studentami. Mam nadzieję, że w Tarnowie powstaną nowe pomysły w ramach e-zdrowia do zastosowania w smartfonach - mówi Zygmunt Kamiński, prezes Kamsoft.

Na szybkie wykorzystanie projektów powstałych w Laboratorium E-Zdrowia liczy tarnowski szpital im. E. Szczeklika. - Wiele elementów e-zdrowia już działa, teraz trzeba wszystko połączyć - podkreśla dyrektor szpitala Marcin Kuta.

Laboratorium E-Zdrowia na tarnowskiej uczelni ma ruszyć już jesienią 2015 roku, ale przygotowania już się rozpoczęły. Twórcy projektu będą korzystać ze środków własnych oraz starać się o rozwój przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej, która mocna stawia na e-technologie.

Dla mieszkańców pierwsze wymierne korzyści będą dostępne jeszcze w roku 2015, ponieważ w ślad za Laboratorium E –Zdrowia planowany jest duży pilotaż z zaangażowaniem mieszkańców. Tarnów ma stać się Health City – czyli Miastem Zdrowia.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pacjent opieki paliatywnej może korzystać ze świadczeń POZ i AOS