Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów od stycznia 2017 rozszerzony

Do 14 grudnia 2016 roku z projektu leki 75+ skorzystało ponad 1,6 miliona seniorów, którym wydano ponad 9,8 miliona opakowań bezpłatnych leków. Seniorzy otrzymali ponad 4,2 miliona recept na bezpłatne leki. Od 1 stycznia 2017 roku wykaz bezpłatnych leków dla seniorów został rozszerzony. 
W ramach topiku:
Bezpłatne leki dla seniorów Rynek leków
Warto wiedzieć: Lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego. Obecnie zawiera 1167 pozycji (1167 preparatów), które obejmują 78 substancji czynnych.
Dla lekarzy Dla farmaceutów

Do wykazu tego dodano o insuliny ludzkie i krótkodziałające analogi insulin ludzkich, leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona u dorosłych, leki zawierające umeclidinii bromidum – stosowane przy leczeniu POChP.

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają dostęp do bezpłatnych leków od 1 września 2016 roku. Jedynym kryterium jest tutaj wiek pacjenta, weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2015 roku seniorzy po 75. roku życia wydali około 860 mln zł na leki refundowane. Dzięki projektowi 75+ wydatki tej grupy pacjentów za leki refundowane zmniejszyły się od 1 września 2016 roku o 40 procent, a w kolejnych latach zmniejszą się o ponad 60 procent.

Lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego. Obecnie zawiera 1167 pozycji (1167 preparatów), które obejmują 78 substancji czynnych. Znajdują się na niej leki stosowane w leczeniu osób starszych (głównie chorób przewlekłych, na przykład chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy).

Lista jest  aktualizowana co dwa miesiące, razem z obwieszczeniem refundacyjnym.

Źródło: www.mz.gov.pl

Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Refundacja leków w Polsce. Wykładnia przepisów i efekty ich stosowania

Autorzy szczegółowo omawiają system refundacji leków. Dokonują pogłębionej analizy procedury...
Cena: 55.00
Promocja: 49.50 zł

Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów...

W komentarzu przedstawiono system refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Cena: 116.76
Promocja: 105.08 zł

Prawo farmaceutyczne i refundacja leków. Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach

Seria książek Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach powstała z chęci niesienia pomocy...
Cena: 49.00

Więcej na temat

Lista leków 75 plus bez insuliny polskiej produkcji

19-12-2016
Na liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia nie znalazły się produkowane w Polsce insuliny ludzkie, stosowane u około 200 tysięcy osób. Trafiły na nią za to dużo droższe, zagraniczne preparaty, z których obecnie korzysta tylko około 350 pacjentów. Krajowi producenci czują się dyskryminowani i przestrzegają, że umieszczenie na liście drogich leków o takiej samej skuteczności stawia pod znakiem zapytania cały program, w którym może zabraknąć funduszy.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Szczecin: zakończyło się postępowanie w sprawie pomyłki przy in vitro