Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Ustawa o jawności życia publicznego ma dotyczyć także szpitali

Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego przewiduje nałożenie m.in. na dyrektorów szpitali obowiązku wdrożenia określonych rozwiązań antykorupcyjnych. Zgodnie z zapisami ustawy kierownik jednostki sektora finansów publicznych, pracownicy, współpracownicy będą zobowiązani do niepodejmowania decyzji opartych na działaniach korupcyjnych.

Takie zapisy przewiduje projekt rządowego projektu ustawy o jawności życia publicznego, który na razie nie jest procedowany.

„ Ustawa przewiduje surowe kary za niedopełnienie określonych w niej obowiązków, a odpowiedzialność dyrektorów szpitali będzie odpowiedzialnością osobistą – podkreśla Tomasz Karkowski w komentarzu praktycznym „Działania antykorupcyjne w ochronie zdrowia i systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi w postaci PN-ISO 3700”, który ukazał się w LEX Ochrona Zdrowia. - Jeśli dyrektor nie wdroży lub nie będzie stosował nieodzownych rozwiązań, a alternatywnie zastosowane przez niego rozwiązania zostaną uznane za fasadowe, będzie podlegał karze grzywny. Jeżeli osobie zatrudnionej w szpitalu zostaną postawione zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym, szef CBA zainicjuje kontrolę w szpitalu”.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Jak podkreśla mecenas Karkowski zgodnie z projektem nowej ustawy o jawności życia publicznego „dyrektor każdego podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą będzie zobowiązany do przeprowadzenia mapowania ryzyka korupcji w swojej jednostce”.

„ Niezbędne będzie jednak wskazanie stanowisk, które są najbardziej narażone na sytuacje o charakterze korupcyjnym, oraz wprowadzenie odpowiednich rozwiązań ograniczających ich wystąpienie – czytamy w komentarzu praktycznym Tomasza Karkowskeigo w LEX Ochrona Zdrowia. - Kierownik jednostki powinien w szczególności zatroszczyć się o przygotowanie raportu, w którym zostaną wymienione rozwiązania pomagające je zminimalizować. Orientacja w najbardziej zagrożonych obszarach działalności szpitala pozwoli lepiej zarządzać ryzykiem korupcyjnym. Ponadto w szpitalach powinien zostać wdrożony system anonimowego zgłaszania nieprawidłowości, co pozwoli na wcześniejsze wykrycie popełnionych przestępstw korupcyjnych oraz ich zgłoszenie do odpowiednich organów ścigania, a z kolei takie działanie umożliwi zwolnienie dyrektora szpitala z odpowiedzialności za naruszenia”.

Więcej na temat procedur antykorupcyjnych w ochronie zdrowia czytaj tutaj>>

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy....

Stan prawny na 1 września 2017 r. Uwzględnia zmiany wchodzące w życie z dniem: KODEKS PRACY: 1...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Współczesna polityka zdrowotna. Wybrane zagadnienia

W publikacji w sposób spójny i kompleksowy omówiono najważniejsze i najbardziej aktualne problemy...
Cena: 59.00
Promocja: 53.10 zł

Więcej na temat

SN: kierownik zakładu opieki zdrowotnej podlega ustawie antykorupcyjnej

21-05-2014
Kierownicy samorządowych zakładów opieki zdrowotnej podlegają ustawie antykorupcyjnej. Tak orzekł 20 maja 2014 Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczyła dyrektora publicznego ośrodka zdrowa, który miał jednocześnie ponad 10 procent udziałów w innej spółce prawa handlowego i był jej prezesem.
Czytaj kolejny
artykuł

Sprawa Alfie Evans, czyli kiedy w Polsce lekarz ma prawo zaprzestać uporczywej terapii?