Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Orzecznictwo

SA: dwa lata więzienia to odpowiednia kara za hodowanie marihuany przez osobę ciężko chorą

13.04.2018
Jeśli oskarżony prowadzi dla własnych celów plantację narkotyku, by móc go wykorzystać jako medyczną marihuanę, to sąd powinien nadzwyczajnie złagodzić karę. Nie można jednak orzec kary zbyt łagodnej, skoro chodzi o poważne przestępstwo- orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.
Więcej

WSA: stowarzyszenie "Stop NOP" nie dopuszczone do udziału w sprawie przeciw GIODO

11.04.2018
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopuścił Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach " Stop NOP" do udziału w sprawie przeciwko Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych w sporze o przetwarzanie danych pacjentów, którzy nie poddali się obowiązkowym szczepieniom.
Więcej

SA: minimalne opóźnienie w przyjeździe karetki jest bez znaczenia, gdy i tak nie miało wpływu na wynik akcji ratunkowej

11.04.2018
Powódka wzywała karetkę dla jej męża na "999". Połączyła się z dyspozytorką z innego rejonu. Dyspozytorka niezwłocznie przekazała jej wezwanie innej jednostce i dzięki temu niezwłocznie wysłano do domu powódki karetkę. Niewłaściwe połączenie nie miało jednak wpływu na śmierć mężczyzny - orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi. 
Więcej

SA: szpital nie odpowiada za wszelkie komplikacje zdrowotne u pacjenta

10.04.2018
Pacjentka kilka godzin po zabiegu w szpitalu musiała zostać operowana. Sąd Apelacyjny w Katowicach orzekł, że szpital nie odpowiada jednak za błąd medyczny, skoro zabieg był wykonany prawidłowo. Problematykę orzekania w sprawach o błąd lekarski wyjaśnia adwokat Joanna Lazer. 
Więcej

SN: lekarz nie może zalecać mężowi pacjentki, by się od niej wyprowadził

09.04.2018
Lekarz psychiatra została ukarana upomnieniem za to, że w zaświadczeniu zaleciła mężowi swojej pacjentki, aby się wyprowadził. Postępowanie to miało na celu skuteczniejsze leczenie i rehabilitację kobiety. Wyrok Naczelnego Sądu Lekarskiego potwierdził Sąd Najwyższy.
Więcej

Czy pacjent może wnioskować dokąd i w jakim terminie chce jechać do sanatorium?

05.04.2018
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że oddział wojewódzki NFZ nie miał podstawy prawnej, by uwzględnić wnioski skarżącej pacjentki, która domagała się zmiany terminu i miejsca leczenia uzdrowiskowego.
Więcej

SA: biegły rozwiał wątpliwości i nie musi uzupełnić opinii

04.04.2018
Biegły wydał ekspertyzę, która była niekorzystna dla powódki. Stwierdził w niej, że przy wykonywaniu zabiegu nie doszło do błędu medycznego. Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację powódki podkreślając, że kolejna ekspertyza byłaby zbędna.
Więcej

WSA: podawanie nieprawdziwych informacji w konkursie ofert nie popłaca

30.03.2018
Oferta na świadczenie usług złożona w konkursie ogłoszonym przez NFZ zawierająca nieprawdziwe informacje w zakresie dodatkowo premiowanym i mającym znaczenie dla wykonywania przyszłej umowy, a zatem mającym wpływ na ostateczny kształt rankingu i wynik postępowania konkursowego - podlega obligatoryjnemu odrzuceniu orzekł WSA w Poznaniu.
Więcej

Sąd: szpital naruszył wewnętrzne procedury przyjęcia dziecka do szpitala

30.03.2018
W działaniu personelu medycznego nie można dopatrzeć się błędu medycznego, ale było one sprzeczne z wewnętrznymi procedurami szpitala wyznaczającymi standardy postępowania w poszczególnych przypadkach – stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.
Więcej

NSA: operacja nowotworu za granicą, ale kontrola już niekoniecznie

29.03.2018
Okoliczność, że zabieg resekcji guza został przeprowadzony za granicą, nie oznacza, że pooperacyjne badania kontrolne nie mogą być wykonane w specjalistycznych ośrodkach krajowych orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Więcej

SN: rodzice mogą żądać zadośćuczynienia za błąd lekarski

28.03.2018
Sąd może przyznać zadośćuczynienie osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - taką uchwałę podjął 27 marca br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów.
Więcej

SA: Czy zgoda pacjenta na operacje na piśmie jest konieczna czy dowodem poinformowania pacjenta mogą być rysunki profesora?

27.03.2018
Sąd Apelacyjny w Katowicach stwierdził, że lekarz tłumaczył pacjentce na czym ma polegać operacja, czego dowodem są m.in.: posiadane przez nią rysunki wykonane przez profesora. Zdaniem sądu - nawet jeśli są wątpliwości czy pacjentka na piśmie zgodziła się na operację - to została poinformowana o rodzaju zabiegu operacyjnego, jego konieczności i zagrożeniach z nim związanych i świadomie wyraziła zgodę na ten zabieg.
Więcej

Białystok: Lekarz uniewinniony od zarzutu nieumyślnego doprowadzenia do śmierci dziecka

21.03.2018
Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił we wtorek lekarza ginekologa, oskarżonego m.in. o nieumyślne doprowadzenie do śmierci dziecka. Lekarz badał kobietę w bardzo zaawansowanej ciąży i nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Wyrok nie jest prawomocny.
Więcej

Sąd jeszcze raz oceni sprawę starosty oskarżonego o ujawienie danych ze szpitala w Opatowie

19.03.2018
Do ponownego rozpoznania skierował Sąd Okręgowy w Kielcach sprawę starosty opatowskiego Bogusława Włodarczyka, oskarżonego o ujawnienie osobom nieuprawnionym chronionych danych dotyczących m. in. zabiegów leczniczych pacjentki szpitala w Opatowie. Wcześniej sąd I instancji uniewinnił starostę.
Więcej

SA: zarządca odpowiada za nieodśnieżoną drogę, ale nie za wadliwe leczenie poszkodowanego

28.02.2018
Okoliczność, że do ostatecznych skutków wypadku przyczyniły się nie tylko zaniechania pozwanego, ale także błędna diagnoza i leczenie, nie przekreśla związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem pozwanego, a szkodą, ograniczając go jednakże do normalnych następstw związanych bezpośrednio z upadkiem i doznanym złamaniem - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Więcej

WSA: zasady refundacji leków nie są poufne

28.02.2018
Zasady podwyższania cen leków refundowanych powinny być dostępne dla obywateli, a minister zdrowia nie ma prawa utajniać negocjacji w tych sprawach z firmami farmaceutycznymi - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 27 lutego br.
Więcej

SA: bez zgody pacjenta zabieg usunięcia blizn jest bezprawny

23.02.2018
Niezależnie od wiedzy pacjenta, w przypadku zabiegu operacyjnego przeprowadzanego wyłącznie w celach estetycznych obowiązkiem lekarza jest uzyskać zgodę pacjenta na zabieg, która to będzie miała znaczenie jednak tylko wtedy, gdy pacjent zostanie uprzednio poinformowany o wszelkich możliwych do przewidzenia skutkach interwencji chirurgicznej orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Więcej

NSA: za unikanie szczepień ochronnych matce grozi grzywna

23.02.2018
Inspektor sanitarny nie musi czekać z interwencją, aż dziecko ukończy 19 lat, gdyż obowiązek szczepień dziecka powinien być realizowany zgodnie z obowiązującym prawem orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę matki.
Więcej

Znany krakowski lekarz skazany za przyjmowanie łapówek

14.02.2018
Na karę półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów skazał w środę 14 lutego 2018 roku krakowski sąd znanego lekarza, profesora medycyny i byłego ordynatora kliniki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie 71-letniego Józefa K. Wyrok jest nieprawomocny.
Więcej

NSA: apteka nie jest zabytkiem, bo wniosku nie złożył właściciel

14.02.2018
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przejęta przez państwo w czasach PRL apteka o wartości historycznej nie może być wpisana do rejestru zabytków, jeśli wnioskodawca nie posiada aktu własności.
Więcej
1  2  3  4  5    6

Produkty polecane

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Zawody medyczne. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł