Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Czy można pobrać pieniądze za prywatną konsultację lekarską przed wejściem pacjenta do gabinetu?

Czy można pobrać pieniądze za prywatną konsultację lekarską przed wejściem pacjenta do gabinetu? W świetle prawa jest możliwe pobranie zaliczki z góry, zanim pacjent skorzysta z porady, jednak po pewnymi warunkami. 

Artykuł pochodzi z LEX Ochrona Zdrowia

Odpowiedź na pytanie zdecydowanie nie wiąże się z prawem ochrony zdrowia jako takim. Nie ma też żadnego znaczenia fakt, że dotyczy ono konsultacji lekarskiej. W istocie zagadnienie odnosi się do dopuszczalności pobierania opłaty z góry. I tutaj odpowiedź jest twierdząca. Tak wolno pobrać opłatę z góry.

Z doświadczenia wynika wszak, że w przypadku pobrania zaliczki spada tendencja do niekorzystania z wizyt. Należy jednak zwracać uwagę na przepisy prawa podatkowego, np. art. 106f ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Powołany przepis dotyczy obowiązku wystawiania faktury. Należy także pamiętać o opracowaniu regulaminu takich przedpłat z wyraźnym wskazaniem jakie są warunki zwrotu przedpłaty (siła wyższa, niemożność wykonania usługi, rezygnacja pacjenta ze wskazaniem na ile dni przed planowaną usługą, itp.).

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zdrowie publiczne

Prezentowana książka jest swoistym kompendium wiedzy z zakresu zdrowia publicznego. Dobór treści...
Cena: 83.00
Promocja: 74.70 zł

Zdrowie publiczne

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.: wybrane...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Ustawa o zdrowiu publicznym. Komentarz

W komentarzu autorzy w sposób kompleksowy omówili katalog zadań z zakresu zdrowia publicznego -...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Ministerstwo Zdrowia: badanie tzw. żywej kropli krwi to nie metoda lecznicza

11-01-2018
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że udzielanie świadczeń zdrowotnych powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i że tzw. badanie żywej kropli krwi nie jest metodą potwierdzoną naukowo i nie jest zaliczane do żadnej ze znanych dziedzin medycyny.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Jakie dokumenty związane z pacjentem musi posiadać lekarz w gabinecie prywatnym?