Czy szpital powinien udostępnić dokumentację medyczną ojcu dziecka, jeżeli w dokumentacji osobą upoważnioną jest jedynie matka dziecka?

Szpital co do zasady ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną ojcu dziecka o ile jego władza rodzicielska nie została ograniczona lub wyłączona.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Na podstawie art. 98 ustawy z 25.02.1964 r. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - dalej k.r.o., rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Jednocześnie zgodnie z art. 97 k.r.o., jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania, nie mniej jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców (art. 93 k.r.o.). Powyższe oznacza, że wskazanie w dokumentacji medycznej matki dziecka nie wyłącza w żaden sposób uprawnień ojca dziecka, obejmujących również prawo dostępu do dokumentacji medycznej, o ile w drodze sądowego orzeczenia władza rodzicielska ojca nie została zawieszona, ograniczona lub całkowicie wyłączna.