Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Prawie 100 tysięcy podpisów poparcia dla liberalizacji prawa aborcyjnego

Prawie 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne zebrał w całej Polsce Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" – poinformowała w środę 13 września 2017 roku w Łodzi Barbara Nowacka, liderka lewicowego stowarzyszenia Inicjatywa Polska, które wspiera akcję.
Warto wiedzieć: We wrześniu 2017 zbiórkę pod obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne rozpoczął komitet #ZatrzymajAborcję. Autorzy zmian chcą zniesienia przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.
Dla lekarzy

Zbiórka podpisów pod propozycją, która przewiduje m.in. prawo do przerwania ciąży z przyczyn społecznych do 12 tygodnia i refundację antykoncepcji, Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" rozpoczął na początku sierpnia 2017. To już druga tego typu inicjatywa promowana między innymi przez stowarzyszenie Nowackiej. Poprzedni obywatelski projekt Komitetu "Ratujmy Kobiety" Sejm odrzucił jesienią 2016 roku. Aby nowy mógł ponownie trafić na Wiejską, musi się podpisać pod nim minimum sto tysięcy obywateli.

- W tej chwili mamy prawie 100 tysięcy podpisów i czas na dalsze zbieranie do 24 października 2017. Na pewno przekroczymy liczbę podpisów zebranych pod ubiegłorocznym projektem - powiedziała Nowacka. Dodała, że tym razem zbiórka idzie szybciej. - Społeczeństwo bardzo się zmieniło przez ostatni rok. I kobiety i mężczyźni wiedzą, czym grozi kolejna próba zaostrzenia bardzo restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej i nie chcą, by takie przepisy były wprowadzone w Polsce – zaznaczyła szefowa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Przekonywała, że Polki mają do wyboru "cofnięcie się do wieków średnich, likwidację badań prenatalnych, narażenie zdrowia i życia kobiet", albo zyskanie szansy, "by żyć tak, jak żyją kobiety w innych krajach Europy".

Inny z liderów Inicjatywy Polskiej, Dariusz Joński przypomniał, że pod poprzednim projektem zebrano 250 tysięcy podpisów.
- Barbara Nowacka świetnie broniła tego projektu i praw kobiet w Sejmie. Niestety odrzucono go, co spowodowało potem liczne "czarne protesty", dzięki którym udało się zatrzymać Prawo i Sprawiedliwość przed wprowadzeniem zakazu aborcji - mówił Joński.

W projekcie Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który tworzy kilkanaście organizacji, między innymi Partia Razem, Zieloni, Inicjatywa Polska i Dziewuchy Dziewuchom, znalazło się prawo do przerwania ciąży z przyczyn społecznych do 12. tygodnia; refundacja antykoncepcji; dostęp do antykoncepcji awaryjnej na takich zasadach, jakie obowiązywały zanim wprowadzono recepty na pigułki "dzień po"; edukacja seksualna oparta na wiedzy, a nie ideologii; uświadamianie małym dzieciom, czym jest "zły dotyk", by ochronić je przed pedofilią.

- Zbieramy podpisy po projektem trochę szerszym niż w ubiegłym roku, w którym edukacja seksualna rozdzielona jest na dwie części – podstawową dla klas I-III, gdzie chcemy rozmawiać więcej o relacjach międzyludzkich – widać, że to bardzo obecnie potrzebne, bo wiele jest nierówności i agresji w języku - a druga część to po prostu wychowanie seksualne- podkreślała liderka Inicjatywy Polskiej.

Zdaniem Agaty Kobylińskiej z ruchu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, projekt liberalizacji ustawy antyaborcyjnej połączył wiele organizacji, które "wierzą, że prawa kobiet będą w końcu w Polsce przestrzegane i kobieta będzie traktowana podmiotowo".

  WHO: co roku na świecie 25 procent ciąż kończy się aborcją 12-05-2016 Szkolenie

Według Jońskiego w samej Łodzi zebrano do tej pory 7,5 tysiącapodpisów, a plany Komitetu zakładają podwojenie tej liczby. Dlatego w ciągu najbliższego miesiąca jego przedstawiciele będą prowadzić zbiórkę na łódzkich ulicach i targowiskach.

We wrześniu 2017 z kolei zbiórkę pod obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne rozpoczął komitet #ZatrzymajAborcję. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Obowiązująca od 1993 roku ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.(pap)

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Aborcja w obronie życia - hasłem tegorocznej Manify

23-02-2016
Aborcja w obronie życia to hasło XVII Manify - marszu organizowanego z okazji Dnia Kobiet, który 6 marca 2016 przejdzie ulicami stolicy. To właśnie prawo do aborcji chroni życie życie kobiet i dzieci - przekonują organizatorki.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Klub PiS jest za zmianami dotyczącymi wojskowych lekarzy na UM w Łodzi