Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Senat przegłosował ustawę zwiększającą nakłady na opiekę zdrowotną

Senatorowie bez poprawek przegłosowali nowelizację ustawy, dzięki której poziom nakładów publicznych na opiekę zdrowotną ma stopniowo rosnąć do 6 procent PKB w 2025 roku. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Warto wiedzieć: Zmiany zawarte w ustawie mają na celu poszerzenie dostępu do leczenia i rehabilitacji finansowanych ze środków publicznych.
Dla menedżerów

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opowiedziało się 54 senatorów, nikt nie był przeciw, 24 wstrzymało się od głosu.

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w tej sprawie odbyło się 29 listopada 2017. Komisja wniosła wówczas o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast mniejszość komisji zgłosiła wniosek o dojście do finansowania służby zdrowia na poziomie 6 procent PKB już w roku 2021. PO chciała także, by "w latach 2018–2021 środki na finansowanie ochrony zdrowia corocznie zwiększały się o kwotę w wysokości nie niższej niż 6,7 mld zł”.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 procent PKB w 2025 roku. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 procenta PKB, a rok później - 4,86 procenta.

Sejm uchwalił te zmiany na posiedzeniu 24 listopada 2017. Mają one na celu poszerzenie dostępu do leczenia i rehabilitacji finansowanych ze środków publicznych.

Dodatkowe pieniądze w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie pewnych grup świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być te zabiegi i konsultacje, do których są najdłuższe kolejki. (pap)

  Sejm uchwalił ustawę zwiększającą nakłady na zdrowie do 6 procent PKB w 2025 roku Sejm uchwalił ustawę zwiększającą nakłady na zdrowie do 6 procent PKB w 2025 roku 24-11-2017 Szkolenie

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

Stały Komitet Rady Ministrów: wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku

19-10-2017
Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który Stały Komitet Rady Ministrów w czwartek 19 października 2017 roku rekomendował rządowi. W 2018 roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 procenta PKB.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Ukazał się tekst jednolity ustawy o zdrowiu publicznym